Frankofonie

Soutěž Frankofonie 2018 je pořádána pro žáky učící se francouzský jazyk v základních a středních školách v České republice s cílem podpořit jejich znalosti o historii, geografii, kultuře a umění frankofonních zemí a jejich vzájemných vazbách. Soutěž společně pořádají Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Francouzský institut, Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze, velvyslanectví frankofonních zemí v ČR a Národní institut pro další vzdělávání v rámci Dnů Frankofonie.  

 

Frankofonie 2018

 

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Frankofonie a předání cen vítězům jednotlivých soutěžních kategorií se konalo dne 20. března 2018 v Černínském paláci, sídle Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Mezi přítomnými byli diplomatičtí zástupci frankofonních misí v ČR, kteří oceněným žákům a studentům věnovali věcné dary. Zastoupeny byly také instituce, které soutěž společnými silami organizují, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a jeho příspěvková organizace Národní institut pro další vzdělávání a Francouzský institut v Praze. Slavnostního aktu se mimo výše uvedených účastnili i příbuzní oceněných studentů a jejich vyučující. V kategorii středních škol bylo oceněno 11 žáků, v kategorii základních škol 15 žáků. Již tradičně se k akci připojilo slavnostní vyhlášení cen pro studenty vysokých škol, kteří byli oceněni cenou Prix Gallica za nejlepší obhájené magisterské práce z oboru romanistiky.

Do výtvarné části soutěže, která je určena žákům základních škol, se letos zapojilo 104 žáků z 26 škol. Do vědomostní části soutěže určené pro žáky středních škol se zaregistrovalo 538 žáků.

Hlavní cenu v kategorii středních škol, pobyt v Lucembursku, věnoval ambasador Lucemburska v Praze pan Gepard Léon Pierre Philipps. Držitelem hlavní ceny se stal student Gymnázia Ostrov Jan Novotný.

První cenu v kategorii žáků základních škol, vstupenky na představení v rámci Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, převzala Alica Floreková z Gymnázia Jakuba Škody v Přerově.

Výsledky soutěže naleznete zde

Společná fotografie účastníků zde

 

Propozice pro školní rok 2017/18

Pozn.: 10 výrazů vyhlášených pro tematické zaměření soutěže v roce 2018 naleznete v propozicích soutěže a na http://www.dismoidixmots.culture.fr/actualites/les-dix-mots-2018-devoiles-0

 

Přihlašování do soutěže je otevřeno od 1. února 2018 na odkazu:

https://public.mzv.cz/Aplikace/extranet/franphon.nsf/Welcome.xsp

Frankofonie 2017

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Frankofonie 2017, kterou Národní institut pro další vzdělávání organizuje ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Francouzským institutem Praha se konalo dne 21. března 2017 v reprezentačních prostorách Černínského paláce. Podrobné informace nalezenete na stránkách MZV zde

Výsledková listina 2017 zde

Kontakt:

Ing. Miroslava Fatková

Národní institut pro další vzdělávání

Talentcentrum, Senovážné nám. 25, 110 00 Praha 1

tel.: 222 122 210, 733 125 984,e-mail: fatkova@nidv.cz,