Články původní

O tom, co je nadání a kdo je nadaný nepanuje naprostá shoda ani mezi lidmi, kteří se těmito tématy zabývají celý život. I v obvyklém vnímání těchto pojmů se můžeme setkat s přístupy od talentu coby projevené naprosté výjimečnosti až po názor, že každý má nějaký talent a záleží na jeho rozvoji. V této rubrice přinášíme pohled redakce a spolupracujících odborníků na tuto problematiku. Zároveň vyzýváme čtenářskou obec k zapojení do diskuze  zasláním vlastního textu či názoru.

Dále v této rubrice uvádíme rozhovory se zajímavými osobnostmi, které se zabývají nadáním a nadanými, nebo s nimi prakticky pracují, případně s takovými žáky a mladými lidmi, jež bychom za nadané mohli označit. Dále články představující zajímavé iniciativy a instituce se vztahem k nadání a nadaným.

« Zpět

Stříbrná medaile na prestižní celosvětové soutěži středoškolských prací v Pekingu pro Karolínu Bodlákovou

Studentka Karolina Bodláková z Gymnázia Česká v Českých Budějovicích reprezentovala Českou republiku v březnu 2016 se svou prací na celosvětové soutěži středoškoláků v čínském Pekingu - The Beijing Youth Science Creation Competition. A byla úspěšná – dovezla si domů stříbrnou medaili a spoustu zážitků. V soutěži se utkalo 350 studentů z 10 zemí.

Své výsledky Karolina prezentovala pod názvem  Hormonální kontrola trávení u švába amerického, Periplaneta americana: příspěvek k potenciálnímu použití adipokinetických hormonů jako bioracionálních pesticidů. Studentka pracovala v laboratoři fyziologie hmyzu na Entomologickém ústavu BC AVČR v rámci projektu Otevřená věda IV. Téma práce je součástí rozsáhlého projektu, který se zabývá možným použitím těchto hormonů v kombinaci s klasickými insekticidy pro kontrolu hmyzích populací.

Karolina pokračuje ve výzkumu enzymů i nadále, tak přejeme hodně dalších úspěchů. Patří jí velká gratulace a poděkování za příkladnou reprezentaci nejen školy a Jihočeského kraje, ale i České republiky.

Více na http://www.gymceska.cz/aktuality/r1-1110-Karolina-Bodlakova-stribrna-medaile-na-prestizni-celosvetove-soutezi-stredoskolskych-praci-v-Pekingu/