Ambasador studentských stáží v žebříčku Forbes 30 pod 30

19.02.2019

Popularizace vědy

Jan Lukačevič je lektorem a od roku 2018 i ambasadorem středoškolských stáží Otevřené vědy v Akademii věd ČR. V roce 2018 vedl roční stáž Koncepční návrh měřících zařízení pro kosmické mise. Jeho stážista Miroslav Lžičař obsadil s prezentací výsledků stáže na listopadové studentské konferenci 1. místo. Protože popularizace vědy v České republice je jednou z osobních priorit Jana Lukačeviče, i jeho letošní stáž se zaměřuje na popularizaci (nejen) kosmické fyziky.

Kromě toho, že se angažuje v Otevřené vědě, se Jan Lukačevič věnuje popularizaci vědy také na sociálních sítích – jeho působivé příspěvky na Facebooku a Instagramu se zaměřují na vesmír, ale i přírodní jevy, které lze pozorovat z naší planety – například zatmění Slunce nebo polární záři.

“Na FacebookInstagram dávám věci, jimž rozumím, ale zároveň nemusejí být všeobecně známé. Jsem rád, když se lidé dozvídají nové souvislosti a můžu je překvapovat tím, jak vlastně náš svět funguje a jak úžasný je. Nově rozjíždíme účty za oddělení kosmické fyziky, na nichž se s příspěvky o našem výzkumu ponoříme více do hloubky,“ popisuje Jan Lukačevič své působení na sociálních sítích.

Vesmírná mixe ExoMars 2020

Jan Lukačevič nastoupil už v průběhu vysokoškolského studia do oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, kde v současnosti pracuje jako doktorand a plánuje, že bude pomáhat s testy jednoho z vědeckých přístrojů pro vesmírnou misi ExoMars 2020. “V jaké fázi se nyní nacházíme? Elektroniku přístroje a algoritmy pro palubní zpracování dat dokončují zkušení kolegové z našeho oddělení, které také zajištuje technické a vědecké vedení přístroje. Mechanické části vyvíjí a vyrábí Ústav přístrojové techniky AV ČR v rámci spolupráce na výzkumném programu Vesmír pro lidstvo Strategie AV21. Pomáhají též kolegové z Ústavu fyziky materiálů AV ČR,“ pochvaluje si Jan Lukačevič.

Inspirace pro mladé vědce

Ačkoliv si Jan Lukačevič umístění v žebříčku časopisu Forbes váží a nejde o první velké ocenění, kterého za svou kariéru dosáhl, za největší životní úspěch ho nepovažuje.  

Největší životní úspěch je podle něj to, že se může věnovat tomu, co ho baví a naplňuje a je to vzrušující jako třeba vývoj přístrojů pro kosmické mise.

„Věda je ideální džob pro mileniály, kteří ve všem hledají smysl.“ Přesně tak shrnul Jan Lukačevič práci ve vědě pro časopis Forbes a dodává: „Myslel jsem to tak, že mladí lidé se ve vědě mohou věnovat různorodé práci, pořád se učit novým věcem, což vede k rozšiřování lidské poznání a pomáhání lidem. Alespoň mně osobně to smysl dává.“

Jan Lukačevič v krátkosti

Narodil se v roce 1991 Brně, kde vystudoval osmileté gymnázium.Poté absolvoval Fakultu strojní Českého vysokého učení technického v Praze. Část studia strávil v Paříži na École des Ponts ParisTech. Za předchozí výzkumné aktivity pod hlavičkou ČVUT a Evropské kosmické agentury získal ocenění British Interplanetary Society Award for Best Technical Paper (2016). V témže roce byl zařazen do New Europe 100 – žebříčku 100 osobností ze střední a východní Evropy s největším vlivem na naši společnost, který společně sestavuje Google a časopis The Financial Times. Už v průběhu vysokoškolského studia nastoupil do oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, kde v současnosti pracuje jako doktorand a plánuje, že bude pomáhat s testy jednoho z vědeckých přístrojů pro vesmírnou misi ExoMars 2020. Loni se stal ambasadorem studentských stáží Otevřená věda. Své doktorandské studium absolvuje na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v oblasti fyziku plazmatu.


Studentské stáže

Nadchnout mladé lidi pro vědu a ukázat jim, na čem se v Akademii věd ČR v současnosti pracuje – takové jsou hlavní cíle stáží pro talentované středoškolské studenty, které Akademie věd ČR pořádá pod hlavičkou Otevřené vědy.  Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Zdroj: http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Ambasador-studentskych-stazi-v-zebricku-Forbes-30-pod-30/