Síť podpory nadání (SIPON)
Cíle
Cílem Sítě podpory nadání je vytvářet prostředí pro systematickou péči o nadané žáky a studenty prostřednictvím sdílení informací a příkladů dobré praxe, vytvářením inovací a systémových návrhů, a dále hájit zájmy zúčastněných aktérů a cílových skupin v oblasti politik a plánovaní alokace zdrojů dotýkajících se identifikace, vzdělání, podpory, péče a uplatnění nadání dětí a mládeže v České republice.
Hlavní činnosti
1.Členové sítě sdílejí modelová řešení jako příklady dobré praxe, poskytují dalším aktérům v oblasti podpory nadání informační a metodickou podporu a spolupracují na řešení aktuálních problémů v oblasti péče o nadané.
2.Členové sítě i síť jako celek vytvářejí inovativní aktivity a projekty zaměřené na pdoporu jednotlivých aktivit i systémových řešení k rozvoji a uplatnění nadaných v souladu s měnícími se podmínkami současné reality, včetně posílení vzájemné spolupráce zapojených subjektů (například ke zlepšení solupráce mezi subjekty z různých stupnů vzdělávání).
3. Síť nabízí svoje expertní kapacity ministerstvu školství, jeho přímo řízeným organizacím, krajům a obcím k partnerství při strategických rozhodnutích, alokacích finančních zdrojů a přijímání systémových opatření v oblasti péče o nadané.
Kdo se může zapojit
K účasti v síti jsou zvány organizace a jednotlivci, kteří aktivně vykazují soustavnou podporu nadaným žákům v některém ze základních okruhů činností talentcenter:
- poradenské: instituce, kde působí pedagogický či psychologický poradce poskytující konzultace
- zájmové: organizace, působící v oblasti volného času dětí a mládeže, která nabízí aktivity vhodné pro nadané
- vzdělávací: zejména školy nabízející vzdělávání nadaných žáků
- informační: poskytující informace o příležitostech v regionu i mimo něj
- podporující: nabídka stipendií, grantů, stáží, zaměstnání, apod. nadaným žákům, studentům a absolventům Registrace
Zájemci zapojení do sítě se mohou jednoduše registrovat přes online formulář. Pokud bude registrace schválena koordinátorem sítě, stávají se členy Sítě podpory nadání. Podmínky pro vstup jsou podrobně popsány na stránce Registrace do Sítě podpory nadání.
Sdílené hodnoty Sítě podpory nadání a zásady jejího fungování
- Síť podpory nadání a její aktivity slouží k podpoře nadaných a k vytváření prostředí příznivého pro vyhledávání, podporu a uplatnění talentů v ČR
- Aktivity Sítě jsou nekomerčního charakteru, případný zisk z činnosti Sítě je potřeba využít pro podporu talentů a vytváření příznivého prostředí
- Síť je vedena zásadou odstupňované účasti – každý člen se zapojuje podle svých aktuálních schopností a kapacit
- Síť je otevřená rozšiřování okruhu aktivit i účastníku. Jedinou podmínkou je souhlas s cíli a hodnotami Sítě a splnění stávajících podmínek pro účast.
Historie
V roce 2008 realizovalo NIDM studii v oblasti péče o nadané v přírodovědných a technickcých oborech za účelem zmapovat reálný stav péče o nadané a potřeby jednotlivých klíčových aktérů – všech typů škol, zařízení a organizací nabízející volnočasové aktivity pro děti a mládež, pedagogicko-psychologických poraden, zaměstnavatelů i přímo řízených organizací MŠMT. Na základě výsledků šetření a s ohledem na zahraniční zkušenosti zejména s maďarskou sítí Talentpointů byl týmem projektu PERUN zahájena v roce 2012 práce na konceptu Sítě podpory nadání.
K dotvoření konceptu Sítě podpory nadání a k jeho dalšímu rozvíjení i praktickému naplňování byli přizváni zástupci organizací, iniciativ, škol a pedagogicko-psychologických poraden.
Dne 9. 10. 2012 se v Praze uskutečnil první seminář, kde byl představen záměr a některé uvažované modely a možnosti spolupráce.
V souvislosti s postupným vytvářením Krajských sítí podpory nadání jako klíčových součástí Systému podpory nadání v letech 2014-2016 síť postupně opustila koncept informační sítě pro cílové skupiny (děti, žáky a jejich rodiče) a soustřeďuje se na vyvíjení inovací, sdílení informací a dobré praxe.
Otevřená spolupráce
Síť podpory nadání není uzavřeným klubem. Počet členů i zásady spolupráce jsou otevřeny všem relevantním zájemcům.
Kontakt
Zájemci o další informace mohou kontaktovat koordinující osobu: Vojtěcha Tutra na emailu:
vojtech.tutr@npicr.cz
Registrace do Sítě podpory nadání
Registrovat do Sítě podpory nadání se může každý subjekt či jednotlivec, který splní následující
Podmínky účasti v Síti podpory nadání jako registrované talentcentrum
A) Splnění základních znaků Talentcentra
činnost: dlouhodobá a systematická činnost v oblasti péče o nadané
Dlouhodobou činností se rozumí činnost delší než 3 roky. Systematická činnost je činnost pravidelná s jasně vymezeným cílem. Talentcentrem nemohou být subjekty, jejichž činnost je během let nepravidelná, přerušovaná či ojedinělá. Naopak činnost Talentcentra se může ve své formě měnit - například uspořádá-li Talentcentrum jeden rok soustředění pro biology a druhý rok odbornou exkurzi. Počítají se i činnosti připravené, které nebyly zrealizované např. kvůli nedostatku zájemců.
právní forma: právní subjektivita nebo záštita organizace s právní subjektivitou (např. škola, nezisková organizace, VŠ pracoviště zaštítěné Univerzitou, PPP, SVČ, dobrovolnické centrum, SPONa). Záštita stačí ve formě písemného vyjádření statutárního zástupce organizace, které obsahuje formálně vyjádřenou podporu činnosti talentcentra. Jednotlivci mohou oficiálně vystupovat v síti pouze jako dobrovolníci, kteří jsou registrováni v nějaké organizaci s akreditovaným dobrovolnickým programem nebo jako neformální skupina (uskupení dvou a více osob), která získá záštitu koordinátorské instituce.
kompetentnost:: schopnost poskytovat informace v rámci sítě, tzn. zvěřejňovat o sobě aktuální informace na společné webové stránce na adrese Talentovaní.cz, minimálně 1x ročně dodat informace o své činnosti a nabídce aktivit do centrální databáze, schopnost vyhledávat v centrální databázi informace o jiných Talentcentrech.
personální zajištění:: ustavení zodpovědné osoby s funkčními kontakty ve věci talentcentra. Není stanoven žádný minimální úvazek nebo hodiny činnosti zodpovědné osoby. Talentcentrum však musí být schopno odpovědět na požadavek sdělený talentcentru na jeho kontakty minimálně do týdne. Výjimkou může být období letních prázdnin.
B) Vyplnění registračního formuláře a jeho přijetí koordinátorem
Registrační formulář lze vyplnit a zaslat koordinátorovi online. Koordinátor buď registraci přijme bez připomínek, nebo vyzve kontaktní osobu k doplnění. V odůvodněných případech může také před registrací dojít k ověření uváděných skutečností na osobním setkání kontaktní (nebo jiné vhodné) osoby s koordinátorem.
C) Prokázání že případný zisk aktivit na podporu nadání je využit k podpoře cílových skupin a ke zkvalitnění činnosti talentcentra a prokázání zaměření aktivit na uplatnění talentů v ČR
Síť podpory nadání je finálně zaměřena na podporu nadaných v ČR, primárně pak na podporu těch aktivit, které neslouží k tvorbě zisku pro organizátory aktivit. I čistě komerční subjekt může vykonávat aktivity, které nejsou určeny k tvorbě zisku dotyčného subjektu. Proto požadujeme prokázání faktu, že aktivity pro nadané mají buď neziskový charakter, nebo že zisk z nich generovaný slouží k rozvoji a zkvalitnění péče o nadané. Toto lze učinit poukazem na statut organizace apod.
Stejně tak je potřeba prokázat, že aktivity neslouží primárně k organizování odlivu talentů z ČR.
Pokud splňujete tyto podmínky, můžete vyplnit Registrační formulář.
O jeho schválení nebo o tom, co je potřeba doplnit, budete informováni koordinátorem Sítě.