Andrew a Indira Feustelovi nadchli návštěvníky pražského Planetária

08.04.2019

Planetárium na pražském Výstavišti zcela zaplnili lidé všech generací, často celé rodiny. Některé z dětí si na začátku akce přišly pro osobní poděkování od Andrewa Feustela a diplom za účast v soutěži „Zeptejte se astronauta“ v rámci akce Do kosmu s Krtkem 2018.  

Samotná přednáška začala promítnutím prezentace plné fotografií na obrovské kopuli v hlavním sále planetária. Andrew Feustel připomněl své tři cesty do vesmíru (v letech 2009, 2011 a 2018). Manželé Feustelovi přivítali návštěvníky v češtině – matka Indiry Feustelové pochází ze Znojma, otec z Indie. Indiřini rodiče se spolu seznámili v Brně na poště, její otec tehdy pracoval v Československé akademii věd.

Manželé Feustelovi mají v České republice příbuzné a dodnes je navštěvují. Právě díky napojení na českou kulturu se podařilo dostat do vesmíru hned několik českých předmětů. Už na svou první misi v roce 2009 si Andrew Feustel přibalil vydání Písní kosmických od Jana Nerudy a českou vlajku. Cílem mise byla oprava Hubbleova vesmírného teleskopu, který se nachází ve výšce 600 kilometrů na oběžné dráze Země.

Tehdy poprvé vystoupil Andrew Feustel do volného kosmického prostoru. Návštěvníkům planetária prozradil, že se do skafandru, který váží na Zemi asi 130 kg, soukal skoro tři hodiny. Při výstupu v něm strávil až osm hodin.

Druhá mise Andrewa Feustela už vedla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), a to v raketoplánu Endeavour (poslední let raketoplánu). Hlavním úkolem bylo připojit k ISS alfamagnetický spektrometr – velký měřicí přístroj, který umožňuje získat zcela nové poznatky o vesmíru. Tehdy s sebou vzal do raketoplánu plyšovou postavičku českého Krtečka.

Největší prostor přednášky Andrew Feustel věnoval své třetí, zatím poslední cestě do vesmíru v roce 2018. Na ní také strávil nejvíce času, přes půl roku. Znovu s ním cestoval Krtek, tentokrát v menším provedení. Zároveň s sebou vzal kopii kresby Petra Ginze Měsíční krajina, kterou nadaný čtrnáctiletý židovský chlapec vytvořil v roce 1942 v terezínském ghettu.

Přednáška vzbudila velký zájem, okamžitě po jejím skončení se zvedly desítky rukou lidí s dotazy. Ptaly se také děti, některé v angličtině. Snad právě díky dětské bezprostřednosti se posluchači dozvěděli i to, jak se na ISS slaví narozeniny nebo chodí na záchod. Na druhou část této otázky odpověděl Andrew Feustel diplomaticky: „No, hodně opatrně. Nejlepší je sundat si raději všechno oblečení, protože můžete mít sice dobrý den, ale když máte špatný den, celí se zašpiníte,“ smál se Andrew Feustel.

Za nejúžasnější zážitek z vesmíru označil první pohled na Zemi. „Úplně se vám změní perspektiva, najednou máte zcela jiný pohled na svět, na hranice, na člověka… Už vždycky uvidíte Zemi jinak,“ dodal astronaut. Na otázku, jestli by se chtěl zúčastnit mise k Měsíci, řekl, že určitě ano, ale samozřejmě nemůže předjímat, jestli se tak stane. Za nejoblíbenější místo ve vesmíru ale jednoznačně prohlásil naši domovskou planetu. A kuriózní zážitky z vesmíru? „Párkrát jsem usnul ve skafandru přímo ve volném prostoru, to se vám prostě občas stane, když jste velmi unavený,“ řekl s úsměvem Andrew Feustel.    

Manželé Feustelovi se v České republice zdrží do 15. dubna, na programu mají přednášky a setkání s lidmi v Olomouci, Ostravě a Brně. Sledujte příběh jejich cesty na našem webu i na sítích #pribeh_astronauta.

Zdroj: http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Andrew-a-Indira-Feustelovi-nadchli-navstevniky-prazskeho-Planetaria/