Bakala Foundation opět podpoří nadané české studenty na světových univerzitách

28.01.2020

„Přihlášky budou otevřeny do 20. dubna. Po dvoukolovém výběru pak v září vybere odborná komise nejlepší uchazeče, které bude nadace finančně podporovat po celou dobu jejich bakalářského nebo magisterského studia,“ uvedl ředitel Bakala Foundation Václav Pecha.

Součástí elektronické přihlášky, dostupné na webu www.bakalafoundation.org, je esej v anglickém jazyce o maximálním rozsahu 600 slov na jedno ze tří stanovených témat. Uchazeči se mohou zamyslet nad přínosy či výzvami umělé inteligence, případně – v rámci druhého tématu – rozvést vybraný lokální projekt, jenž měl pozitivní dopad na společnost, a popsat, jakým způsobem je konkrétně inspiroval. Třetí téma poskytuje studentům možnost připravit si vlastní vystoupení v rámci tzv. TED talks, při němž by publiku představili nejpalčivější otázku z jejich zájmové oblasti.

Studijní obory, na které se uchazeči hlásí, stejně jako instituce či země, v nichž chtějí studovat, jsou zcela na jejich vlastní volbě. V posledních letech nicméně stoupá zájem o evropské univerzity Cambridge, Oxford či ETH Zürich, aktuálně nadace podporuje také studenty ve Francii, Holandsku či v USA. Z oborů tradičně vedou přírodní vědy a inženýrství, následované společenskými, humanitními a uměleckými programy.

„Po celém světě dnes s naší pomocí studuje aktuálně 47 nadaných Čechů. S radostí se Zdeňkem sledujeme jejich výsledky a odhodlání uspět v nelehkém prostředí prestižních univerzit. Zároveň se těšíme, až se brzy seznámíme s příběhy a sny dalších studentů toužících po mezinárodním vzdělání a vybereme z nich naše nové stipendisty,“ řekla předsedkyně správní rady nadace Michaela Bakala.

Program Scholarship je „vlajkovou lodí“ nadace Bakala Foundation a jeho prostřednictvím Zdeněk a Michaela Bakalovi v uplynulých letech podpořili mladé talenty částkou převyšující 115 milionů korun. Základními formálními požadavky pro uchazeče o stipendia jsou české občanství (resp. povolení k trvalému pobytu v ČR) a věk do 33 let. V průběhu výběrového procesu je pak kladen důraz na dosavadní akademické výsledky uchazeče a je také posuzována míra potřeby finanční podpory.

Podrobnější informace o programu Scholarship: https://www.bakalafoundation.org/programy/scholarship/