DNY ELEKTRONOVÉ MIKROSKOPIE VE VIDA! Objevte svět pod drobnohleDEM

16.03.2023

Workshop Brno pod mikroskopem

sobota a neděle 25.–26. března 2023

Přihlaste na workshop, kde si vyzkoušíte optický i elektronový mikroskop. Na různých místech v Brně jsme odebrali vzorky vody a půdy, v nichž budeme hledat řasy rozsivky. Zjistíme, co nám tyto nálezy řeknou o kvalitě vody v daném místě. Program jsme připravili ve spolupráci s Biskupským gymnáziem Brno a Botanickým ústavem Akademie věd ČR. Vhodné pro děti od 10 let i dospělé.

  • 60 minut, děti i dospělí
  • začátky v 10:30, 12:00, 15:00, 16:30
  • zdarma (bez nutnosti kupovat vstupenku do VIDA!)

Science show Mikron

od pondělí do neděle 20.–26. března 2023

Představení plné pokusů, optických klamů a zajímavostí ze světa elektromagnetismu. Přijďte se podívat, jak pomocí elektromagnetu ohnout svazek elektronů a zjistěte, jak se mění pohyb elektronů ve vzduchu a ve vakuu. Show hrajeme celý týden třikrát denně a vidět ji můžete v rámci vstupenky do VIDA!

Mikrodílničky s pokusy

sobota a neděle 25.–26. března 2023

Jak vypadá blecha, veš nebo želvuška? Objevujte s dětmi hrdiny mikrosvěta pomocí mikroskopů nebo si zkuste postavit vlastní mikroskop za použití mobilního telefonu. Program je bez registrace a vhodný zejména pro děti do 10 let.

Výstava Brno pod drobnohledem

1.–26. března 2023 na galerii VIDA!

Už nyní můžete navštívit oživenou výstavu Brno pod drobnohledem se snímky z elektronových mikroskopů. Výstava ukazuje to nejznámější a nejzajímavější z jihomoravské metropole v maximálním zvětšení.

Věděli jste, že? 

Třetina celosvětové produkce elektronových mikroskopů se vyrábí v Brně? Můžeme být hrdí i na další úspěchy v této oblasti. V roce 1951 tu vznikl první československý elektronový mikroskop. V roce 1954 přišli brněnští vědci s prototypem stolního elektronového mikroskopu TESLA BS 242, který na výstavě EXPO 1958 v Bruselu získal zlatou medaili. Dny elektronové mikroskopie přiblíží tento obor široké veřejnosti.