Elektronová mikroskopie ve VIDA!

01.08.2020

Zábavní vědecký park VIDA! představuje návštěvníkům Brno jako hlavní město elektronové mikroskopie. Nabízí tři tematické novinky: exponát přibližující princip fungování elektronových mikroskopů, výstavu fotografií Brno pod drobnohledem a výukové programy, které umožní si práci na těchto špičkových přístrojích vyzkoušet.

„Z Brna pochází třetina elektronových mikroskopů, které dnes využívají vědci po celém světě. Nikde v Evropě se nevyskytuje taková koncentrace firem a vědeckých ústavů zaměřených na tento obor. Brno je spojené s elektronovou mikroskopií už víc než 70 let,“ řekl Tomáš Koláčný, náměstek brněnské primátorky pro majetek, kulturu a informační technologie, a dodal: „Chtěli bychom, aby byli Brňané na tuto jedinečnost hrdí. Aktivity VIDA! science centra k tomu jistě přispějí.“

NOVÝ EXPONÁT

Exponát představující elektronovou mikroskopii je jedním z prvních, který vznikl přímo v dílnách VIDA! Skládá se ze zjednodušeného modelu samotného přístroje a tří dotykových obrazovek se zajímavým obsahem. „Místo proudu elektronů, se kterým pracují skutečné elektronové mikroskopy, používá náš model paprsek ultrafialového laseru. Můžete jím pohybovat a postupně tak odhalovat, jaký objekt se skrývá na fotografii. Části snímku, na které už dopadl, zůstávají osvětlené, protože fotografie obsahuje luminiscenční vrstvu – dopadající paprsek způsobí vybuzení elektronů, které se projevuje světélkováním,“ prozradil hlavní tvůrce exponátu Tomáš Medňanský z VIDA!

Tímto způsobem si zájemci v modelu elektronového mikroskopu prohlédnou, jak vypadá mnohonásobně zvětšená hlava motýla, mořská řasa nebo list citrónové trávy. Na okolních obrazovkách pak najdou kromě základních informací o oboru i dva kvízy. „První je obtížnější. Snažíte se na fotografiích určit různé typy lidských buněk. Druhý kvíz otestuje, jestli ve velkém zvětšení rozpoznáte například list máty, vlas, klíště nebo bakterii,“ doplnil Medňanský. Poslední obrazovka nabízí poutavou vizualizaci přechodu ze světa viditelného pouhým okem až do nanosvěta a to na příkladu včely a květiny. Exponát návštěvníci najdou v části expozice nazvané Mikrosvět vedle jezdících schodů. Vznikl ve spolupráci se společností Thermo Fisher Scientific a byl financovaný díky dotaci Statutárního města Brna.