Evropská dívčí matematická olympiáda

06.05.2020

Vzhledem k současné pandemii covid-19 nizozemští organizátoři zvažovali několik možností, nakonec se rozhodli soutěž uspořádat v původním termínu virtuálně. Podle možností jednotlivých zemí se buď týmy ve své zemi sešly na jednom místě, kde soutěž řešily pod dohledem vedoucích, nebo (jako v případě České republiky) účastnice řešily soutěž doma pod dohledem dospělého dohlížitele.

Soutěže se zúčastnilo rekordních 203 žákyň z (rekordních) 53 zemí pěti kontinentů, mezi nimi bylo 39 evropských států. České reprezentační družstvo středoškolaček bylo sestaveno na základě výsledků krajských kol kategorie A 69. ročníku české MO po centrální koordinaci. Vzhledem k loňské situaci, kdy se kvůli termínu maturit nemohly soutěže zúčastnit žákyně maturitních ročníků, nebylo velkým překvapením, že čtveřice účastnic letošního ročníku byla stejná jako loni. Místa v reprezentaci si vybojovaly: Adéla Heroudková (6/8, G Brno, tř. Kpt. Jaroše), Magdaléna Mišinová (7/8, G J. Keplera, Praha 6), Michaela Svatošová (8/8, G M. Koperníka, Bílovec) a Adéla Karolína Žáčková (6/8, G Ch. Dopplera, Praha 5). Vedoucím české delegace a zástupcem v mezinárodní jury byl doc. RNDr. Tomáš Bárta, Ph.D., z MFF UK v Praze, pedagogickým vedoucím pak RNDr. Pavel Calábek, Ph.D., z PřF UP v Olomouci.

Absolutní vítězkou soutěže se stala Amina Abu Shanab z Rumunska. Našim reprezentantkám se podařilo zopakovat velmi dobré loňské výsledky. Magdaléna Mišinová obhájila v této prestižní soutěži loňskou zlatou medaili, což v celkovém pořadí znamenalo (dělené) 7. místo absolutně a (dělené) 6. místo mezi evropskými účastnicemi (vloni 8./7.). Zbylé reprezentantky stejně jako vloni obsadily místa těsně pod hranicí bronzové medaile. Nejlepší z nich byla Michaela Svatošová, která získala dělené 113. místo absolutně, 83. v Evropě, a navíc obdržela čestné uznání za úplné řešení alespoň jedné úlohy (vloni 130./94. a ČU), stejné místo obsadila také Adéla Karolína Žáčková, ovšem již bez čestného uznání (vloni 137./99. a ČU). Oběma chyběl k zisku bronzové medaile jediný bod stejně jako vloni Adéle Heroudkové , která se letos umístila na 146. místě absolutně a 105. mezi Evropankami (vloni 113./81. a ČU).

V oficiálním pořadí zemí tak Česká republika získala 19. místo absolutně, což znamenalo 14. místo mezi evropskými zeměmi, a nepatrně tak vylepšila loňské umístění (22./16.). Vítězkami v pořadí zemí se letos staly ruské žákyně. Po

Vzhledem k pandemii připravili nizozemští organizátoři pro soutěžící bohatý virtuální program, kterého se všichni mohli zúčastnit pomocí aplikací na sociálních sítích. Nechyběl v něm ani tradiční tradiční nástup zemí, ani závěrečný ceremoniál, mimo to obsahoval spoustu diskusních míst, her a prohlídek významných nizozemských atrakcí. Více informací najdete na oficiálních stránkách soutěže https://www.egmo.org/ a na stránkách letošního ročníku https://egmo2020.nl/.

Příští ročník soutěže se bude konat v gruzínském městě Kutaisi.