Festival v Pevnosti ukáže...

21.07.2022

 

Festival v pevnosti ukáže, kam mizejí ohrožené včely

V Pevnosti poznání v Olomouci startuje sedmý ročník festivalu Země na talíři, který se věnuje úbytku včel. Návštěvníci se dozvědí například to, co tento užitečný hmyz ohrožuje a jak se tato nebezpečí dotýkají celé společnosti. Vstup je zdarma.

Lidé se mohou těšit třeba na film „Kam mizí včely“ režiséra a včelaře Petera Nelsona. Přiblíží, jakým problémům musí včelaři a včelstva čelit, a odhalí nedostatky a slabé stránky současného zemědělství.

Organizátoři se snaží upozornit, že včely jsou důležitými opylovači.

„Staly se symbolem ochrany biodiverzity, jejich chov a produkce je široce populární a zároveň je velmi ohrožuje právě klimatická změna i další lidské činnosti,“ uvedla ředitelka organizace Na mysli Viktorie Tenzerová. Opylování je totiž klíčové pro lepší výnos a kvalitu plodů.

Po promítání bude následovat přednáška včelaře Jaroslava Bajka, který se věnuje přirozenému chovu včel.

„Přirozené včelaření je styl chovu, který naplňuje potřeby včel stejně jako potřeby člověka,“ přiblížil Bajko.

Festival navíc upozorňuje na to, že v budoucnosti hrozí nedostatek potravin. Opylováním jsou včely zodpovědné za šedesát procent produkce potravin.

Bez nich by z obchodů zmizely mnohé druhy ovoce a zeleniny, vše z obilovin s výjimkou žita, oleje, koření, cukrovinky, ochucené mléčné výrobky, džemy, džusy, káva, hořčice nebo majonéza a lidé by si neoblékli ani oblečení z bavlny. Včely jsou navíc důležité i při udržení biodiverzity ve volné přírodě.