Gymnázium Rokycany bude od září vyučovat nadané děti v angličtině

12.02.2020

Plzeňský kraj schválil finanční podporu projektu, který má být novými metodami práce příkladem pro ostatní gymnázia. „Půjde o nový vzdělávací program zakončený IB, tedy mezinárodní maturitou, uznávanou kdekoliv v zahraničí,“ řekl po schválení zastupiteli předseda krajského výboru pro vzdělávání Jaroslav Šobr.

Od září přijme škola 20 dětí do prvního ročníku. „V rámci České republiky tento program nemá žádná veřejná škola, pouze několik prestižních soukromých gymnázií,“ uvedla náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová s tím, že kraj škole přidal peníze, aby program certifikovala u International Baccalaureate, která od roku 1968 zastřešuje země EU i USA. Dále zajišťuje učebnice, personál i garanty odborné výuky.

Anglicky jako když bičem mrská

V prvních dvou ročnících budou vyučovány v anglickém jazyce jen některé bloky s individualizovanou podporou každému žákovi. „Ve třetím a čtvrtém ročníku už to bude to tvrdé IB studium všech předmětů, zakončené maturitní zkouškou se světovou certifikací. Tito žáci budou moci vstoupit na prestižní vysoké školy,“ vysvětlila Bartošová. S nápadem podle ní přišel nový ředitel gymnázia, který chce posílit kvalitu gymnaziálního vzdělávání i mimo krajské město. Pokud by některý student neuspěl u IB maturity, může podle Jaroslava Šobra složit klasickou středoškolskou závěrečnou zkoušku.

IB maturitu nabízí 146 zemí světa. V Česku se do ní nejvíce zapojují soukromá gymnázia. Její výsledek uznávají univerzity po celém světě, včetně nejprestižnějších, kde nahrazuje přijímací zkoušky. Láká stále víc českých studentů, i když je těžší.

Zdroje: Český rozhlas Plzeň, ČTK