LÉTO S AV ČR: Hortus Botanicus Třeboň, vstupte do říše mokřadních rostlin

24.06.2021

V Třeboni se vedle Centra Algatech, detašovaného pracoviště Mikrobiologického ústavu AV ČR (může vám být povědomé hlavně díky zelené řase chlorele, úžasné „superpotravině“), nachází také pobočka Botanického ústavu AV ČR. Areál není daleko od centra, z Masarykova náměstí projdete Hradeckou branou, překročíte suchou nohou Zlatou stoku a po pár stech metrech Dukelskou ulicí jste na místě. Přímo před vchodem do botanické zahrady – Hortus Botanicus Třeboň, kde mají úžasné sbírky mokřadních rostlin.

Rostliny, které jinde neuvidíte
Nečekejte rozlehlou zahradu jako například v pražské Troji. Tato třeboňská je sice malá, ale jdete-li za poznáním přírodních krás, určitě nebudete zklamaní. Expozice zahrnuje více než 700 druhů vodních a mokřadních rostlin zejména ze střední Evropy. Pracovníci Botanického ústavu AV ČR s láskou pečují nejen o běžné rostliny našich řek, potoků či rybníků, ale především o rostliny velmi vzácné, a dokonce i takové, které už z divoké přírody definitivně vymizely.

Část rostlin je uspořádána „biotopově“, tedy v podobných uskupeních, jako je najdeme v přírodě. K hlavním biotopům patří společenstva živinami bohatých i chudých tůní, rašelinišť, rašelinných luk, slanisek a ledovcových jezer. Nakouknout můžete i do skleníků s masožravkami. Pozor na prsty a svačiny, rostlinky mohou být hladové.

Až do 15. září můžete navštívit skleníkovou výstavu „Vodní a masožravé rostliny z celého světa“, která je k vidění v malém skleníku přímo v zahradě.

Botanická zahrada nabízí exkurze pro školy i komentované prohlídky pro veřejnost. Pravidelně pořádá dny otevřených dveří, výstavy, vzdělávací semináře či přednášky. Je otevřená denně od 8 do 18 hodin od května do konce září. Vstupné je dobrovolné.