LÉTO S AV ČR: Přivoňte k růži a objevte s dětmi příběh Průhonického parku

22.07.2021

Pokud vejdete hlavním vchodem, nemůžete minout krásný zámek s dlouhou historií sahající až do středověku. Koncem 19. století nechal budovu přestavět v novorenesančním stylu hrabě Silva-Tarouca, zakladatel průhonického parku. Mimochodem na nádvoří zámku se nachází výborná kavárna.

Právě hrabě Silva-Tarouca je jedním z hrdinů hry Nejkrásnější park. Na trase dlouhé 3,5 kilometru čeká malé i velké turisty sedm zastavení, na kterých mohou pomoci hraběti zdolat překážky při budování parku. Pomohou mu splnit si sen a udělat z tohoto místa živoucí obraz v krajině? Stačí si stáhnout aplikaci Skryté příběhy, zaregistrovat se a vydat za dobrodružstvím…

Pokud by se chtěl návštěvník dozvědět o šlechtickém milovníkovi rostlin více, může zavítat do stálé expozice nacházející se v přízemních prostorech zámku (vstup z Malého nádvoří). Výstava přibližuje historii zámku a parku a je věnovaná právě jeho zakladateli, hraběti Silva-Taroucovi.

Denivky, růže i šalvěj
Ale co si budeme povídat, do botanické zahrady a parku se chodí hlavně za květinami a stromy. O růžích už byla řeč. Rozhodně si ale nenechte ujít liliím podobné denivky, které tvoří jednu z nejpočetnějších sbírek areálu. K vidění jsou v červenci a srpnu také náprstníky a šalvěje, pozorní hledači budou moct obdivovat také zvonky, hvozdíky nebo hořce.

Průhonický park se rozkládá ve velmi zajímavé členité krajině, v údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka. Nacházejí se v něm vzácné domácí i cizokrajné dřeviny. Není divu, že celý areál je Národní kulturní památkou a zároveň památkou UNESCO. Nedávno zdejší botanická sbírka dokonce získala jako první česká botanická zahrada mezinárodní akreditaci Conservation Practitioner, kterou uděluje mezinárodní organizace botanických zahrad. Díky tomu mají návštěvníci i výzkumní pracovníci jistotu, že je místní sbírka vedena v souladu s mezinárodním právem. To je významná zpráva například při zapojení do záchranných programů kriticky ohrožených druhů rostlin.