Léto s Ostravskou

13.08.2020
Jak vypadá zvířecí chlup nebo lidská tkáň pod mikroskopem? Co dělat, když se někdo topí? A jaké to bude, až vám bude o pár desítek let více? Odpoví vám Ostravská! A to v ZOO Ostrava, na Pustevnách, v Komenského sadech nebo sportovním areálu Hlučín.

Pokud zrovna plánujete, kam v létě vyrazíte a nechce se vám cestovat příliš daleko, možná vám právě ulehčíme rozhodování. Fakulty Ostravské univerzity se totiž spojily, aby vytvořily zážitkový i naučný program pro širokou veřejnost: rodiče, děti, uchazeče o studium i studenty vysokých škol a na oblíbených místech v regionu se postupně objeví na jednodenní akci s názvem Léto s Ostravskou. “Akce vznikla za účelem sblížení široké veřejnosti se studenty jednotlivých fakult Ostravské univerzity. Nejširší veřejnost často neví, co se dá na jednotlivých fakultách studovat a právě tematické workshopy, které si jednotlivé fakulty připravily, mají zábavnou formou přiblížit zajímavé studijní obory, a tím také oživit veřejný prostor”, říká o akci Viktor Fišera, event manažer OU.

Poprvé se na vás těší Lékařská fakulta společně s Pedagogickou fakultou 25. července ve sportovním areálu v Hlučíně, kde vás čeká ukázka vodního záchranářství, první pomoci a ze strany katedry studií lidského pohybu (PdF) půjčování člunů a vest. Co víc si v létě přát, než vyrazit si s kamarádem na člun a přitom vědět, co dělat, když se náhodou převrátíte. A pokud se za námi zastavíte ke stánku, můžete si koupit i naše nové nick-nacky na pivo nebo limču a omezit tak plýtvání jednorázovými plasty.

28. července se studentské organizace SOVA a EPKA z Přírodovědecké fakulty objeví v ZOO Ostrava, kde vám kromě aplikací na poznávání obojživelníků a plazů ukáží, co všechno se dá dělat s mikroskopem: Jak vypadají zvířecí chlupy zblízka? A jak vypadá mnohonásobně přiblížená lidská tkáň? Jak rychle se pohybují kvasinky? To a mnoho dalšího vás naučí zkoumat mladí vědci z Ostravské!

S mikroskopy ale ještě nekončíme. 15. srpna se s nimi přesuneme do areálu Pusteven, kde workshop mikroskopování předvede EPKA. Znovu vás vtáhne do mikrosvěta plného neprozkoumaných jevů a věcí a podpoří celoprázdninovou akci Pískoles  ̶  za les bez kůrovce. A právě v rámci Pískolesa na vás čeká další bohatý program: sochy lesních zvířat, pískohřiště pro děti, relax zóna pro dospělé, pískový fotopoint, víkendové doprovodné programy a naučný chodník „Po stopách kůrovce“. V průběhu léta se na Pustevny se svým programem vydá i SOVA, která se měla zúčastnit slavnostního zahájení v sobotu 11. července, to se však kvůli počasí nakonec nekonalo, a tak vám datum jejich cesty na Pustevny ještě upřesníme.

Celou akci Léto s Ostravskou završíme 21. srpna v Komenského sadech. Filozofická fakulta si pro všechny příznivce restaurací a hospůdek připravila parkový kvíz, během kterého můžete s přáteli poměřit své všeobecné znalosti (jak je zvykem u pub kvízů) a zpříjemnit si to oficiálním studentským pivem IQač. Společně se zástupci Pedagogické fakulty a Fakulty sociálních studií si zároveň můžete vyzkoušet pohyb na invalidním vozíčku, psaní ústy, psaní nohou, vedení nevidomého, simulace zrakových vad, sluchové pexeso nebo člověče nezlob se s klapkami na očích. Tento i další program cílený na seznámení se s životem tělesně znevýhodněných lidí vznikl díky vzájemné spolupráci katedry speciální pedagogiky z PedF, studentského kolektivu Zebra z FSS a Centra Pyramida. Poslední z jmenovaných, Centrum Pyramida, si připravilo program s názvem “Pomoz mi, abych to dokázal sám”, díky kterému můžeme nahlédnout do světa autismu. Fakulta umění se představí svou buskingovou stage (jmenovitě vystoupí Alexandra Nikiforová, Jan Garláthy, Tomáš Buček, Ihor Maryshkin a Trio violoncello) a zapojí se i výtvarná část, která vás naučí techniku monotypu, frontáže, a dokonce si vyrobíte deníček pomocí japonské vazby. Kromě zmíněného programu se zapojí i Poradenské centrum OU, které si připravilo logické hry a hlavolamy a také OUshop, ve kterém si můžete ulovit náš nejnovější merch.

Ať už jste humanitně zaměřeni, sportujete nebo se raději vidíte v bílém plášti, věříme, že každý z vás si v našem programu najde to své a svůj obyčejný letní den s námi proměníte v barevné prázdninové dobrodružství plné vědy, zábavy i lidskosti.

Veškeré aktivity v rámci jednodenních akcí Léto s Ostravskou jsou zdarma a jsou přístupné nejširší veřejnosti. Budou se konat za dodržování stanovených hygienických pravidel.