Mapy a mapy! Zveme vás na výstavu, se kterou procestujete celý svět

06.09.2020

Léto se chýlí ke konci, ale vhodná doba na cestování je kdykoliv. Na jaře, v létě, na podzim i v zimě. V rámci současné situace protipandemických opatření sice mohou být omezeny lokality, kam se cestovat dá, ale i tak je stále co objevovat. A podle čeho vybíráme? Podle toho, jak je daná lokalita daleko, co všechno za zajímavosti nás tam čeká a třeba jestli jsou v okolí další místa k objevování. A z čeho to zjistíme?

No přece z map!

Expozice je složena z produktů, které jejich autoři přihlásili do soutěže Mapa roku. Jedná se o odbornou soutěž, kterou již přes dvacet let organizuje Česká kartografická společnost. Cílem je, aby tato odborná společnost ocenila díla, která vyšla v uplynulém kalendářním roce. Tato díla jsou zajímavá a pro společnost přínosná. Nejedná se přitom jen o tradiční turistické mapy nebo atlasy, ale také o mapy pro školy, digitální aplikace nebo kartografické výsledky studentských prací.
 
Těšit se můžete například na Magnetickou ručně malovanou mapu Česka, různé edice turistických map, historické atlasy, školní atlasy a mnoho dalšího. Součástí expozice budou díla nominovaná na ocenění Mapa roku 2019 i další zajímavé produkty. Na doprovodných panelech pak zjistíte, jaké jsou hlavní milníky kartografie, jaké mapy u nás vznikají a které z nich už v minulosti ocenění získaly.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční ve středu 30. září 2020 od 14 hodin v Kapli Božího těla v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci (Konvikt) v rámci odborného programu, jehož součástí bude i seminář ( od 11 hodin)  „Jak číst mapy“ Veřejné čtení map o počasí a klimatu.
 
Součástí expozice bude hlasování „Vox populi“ o mapu nejoblíbenější mezi návštěvníky Pevnosti poznání (Areál Korunní pevnůstky), 17. listopadu 7, 779 00 Olomouc.