Mobilní aplikace Khan Academy naučí matematiku,fyziku i chemii

09.04.2020

Spolek Khanova škola se stará o překlad a propagaci Khan Academy v České republice. Ve spolupráci s americkou organizací Khan Academy představuje veřejnosti českou výukovou aplikaci na iOS i Androidu.

Téměř veškerý výukový obsah dostupný v češtině na cs.khanacademy.org lze nyní používat i přes aplikaci.

Mobilní aplikací je rozšířena možnost studia a procvičování pro české žáky a studenty i na chvíle, kdy nemají po ruce počítač. Navíc mladí lidé často přenosná zařízení před počítačem preferují. Markéta Matějíčková, která v roce 2012 založila Khanovu školu, ke spuštění mobilní aplikace dodává: „Od spuštění webové lokalizované platformy české Khan Academy v červnu 2018 je pro nás uvedení české verze mobilní aplikace Khan Academy dalším velkým krokem. Dobrého učitele a kvalitní práci se třídou nenahradí nic, ale Khan Academy je výbornou pomůckou pro všechny. Chceme, aby se mohl učit kdokoli, kdekoli i v České republice. Podporujeme tak studenty, aby postupně převzali odpovědnost za vlastní vzdělávání.“

Co všechno v aplikaci najdete?

  • přes 800 videolekcí česky,
  • přes 2 000 videolekcí opatřených českými titulky,
  • nespočet interaktivních cvičení s okamžitou zpětnou vazbou,
  • matematiku pro ZŠ i SŠ, organickou chemii, informatiku, kosmologii i hudbu,
  • gamifikační prvky (sbírání bodů, odznaků a plnění tzv. Mistrovských výzev),
  • možnost přepínat mezi jazykovými verzemi.

Kam míří Khan Academy?

Americká organizace Khan Academy začala poskytováním bezplatných vzdělávacích videí z oblastí od matematiky přes biologii, chemii, programování nebo dějiny umění.

U toho však její práce nekončí. Jak říká Sal Khan: „Učme se tak, abychom to opravdu uměli, ne tak, abychom prošli testem.“ Do středu zájmu se tak v dostává individualizace výuky s pomocí digitálních technologií, zefektivnění práce učitele tak, aby měl více prostoru pro osobní interakci ve třídě. S pomocí analytických nástrojů v učitelských účtech Khan Academy může rychle rozpoznat, co komu ve třídě jde, co je potřeba rozvíjet, i kdo kolik času a úsilí aktivitám věnoval.

Stejně se i česká Khanova škola zasazuje o moderní přístup a smysluplné využití digitálních technologií ve vzdělávání. Další cíl Khanovy školy je výrazné rozšíření vzdělávacího obsahu pro chemii, fyziku, matematiku a programování v češtině v rámci projektu OPVVV MŠMT, který začal v lednu 2020. Dlouhodobým partnerem a sponzorem Khanovy školy v oblasti lokalizace obsahu je společnost Bakaláři Software.

Zdroj: https://deti.mensa.cz/index.php?pg=home--aktualni-deni&aid=877