Na závěr plzeňské noci vědců vyrobí továrna člověka

19.11.2020

Také letos se Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) zapojuje do oblíbené populárně-vzdělávací akce Noc vědců. A když nemohou lidé za vědou, přijde věda za nimi. V pátek 27. listopadu od 18 hodin zve ZČU žáky základních a středních škol i všechny fanoušky vědeckých hrátek na online podívanou. V průběhu dvou a půl hodin, strávených ve společnosti vědců, budou moci sledovat experimenty, vyslechnout si přednášky i soutěžit. To vše v duchu podtitulu letošní Noci vědců Člověk a robot.

I letos chtějí vědecké instituce, univerzity, gymnázia či hvězdárny po celé České republice zábavnou formou přestavit práci vědců a její význam pro společnost. Nechybí mezi nimi ani Západočeská univerzita. V pátek 27. listopadu od 18 hodin bude vysílat ze studia Multilab Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Budou tu probíhat asi patnáctiminutové experimenty a ukázky, které jistě pobaví hlavně žáky základních škol. Do jejich přípravy se zapojila většina fakult ZČU. Díky Fakultě aplikovaných věd tu diváci poznají oblíbený projekt Smart Train, což je model vláčku, který lze rozpohybovat silou myšlenky. V programu Kybernetika hrou uvidí nejrůznější zručné roboty a společně s pilotem univerzitní formule zase zažijí Virtuální jízdu po okruhu známém ze seriálu F1. Při Experimentech s transformátory Fakulty pedagogické se pak protne minulost se současností, když se diváci seznámí s transformátorem slavného vynálezce Nikoly Tesly a virtuálně nahlédnou pod pokličku dnešních transformátorů a uvidí, jaké experimenty s nimi lze provádět. Program zpestří vědecko-kulinářská show Vaříme kometu. „Marek Česal z České astronomické společnosti představí recept na jedlou kometu a poupraví mylné představy, že komety jsou žhavá zářící tělesa. Při jeho vystoupení si může každý dělat poznámky, a ačkoliv výsledek sice nebude estetický, bude k nakousnutí,“ slibuje marketingový specialista ZČU Jiří Chroust.

Program budou doplňovat rozhovory, vysílané z vedlejší scény ve studiu studentského rádia. Diváci se tu dozvědí, jak fungují takzvaná chytrá okna nebo jak se ovládá robotická ruka, a poznají biomechanické modely lidského těla a jejich využití pro prevenci poranění v dopravě, ve sportu nebo ve zdravotnictví. Bude se také soutěžit, a to s organizací Eurocentrum a s Fakultou ekonomickou. „Celý přenos zakončí videomapping na budově Sutnarky, která se díky projekci změní v továrnu vyrábějící člověka,“ popisuje Jiří Chroust.

Už před Nocí vědců chce ZČU na program nalákat malé i velké. Na svém YouTube kanálu bude od pondělí 23. listopadu zveřejnovat předtočená videa plná chytré zábavy. Pokusy z elektrostatiky budou určené těm nejmenším badatelům a naučí je jednoduché experimenty, k nimž stačí jen pár věcí, dostupných každé domácnosti. Malí diváci se dozví třeba i to, jestli jde ohnout proud vody. Moderní technologie využívané studenty Fakulty zdravotnických studií budou tématem spotu Člověk není robot. Další video nabídne takzvanou Továrnu na stole Fakulty strojní, což je stavebnice výrobní haly, ze které lze vytvořit a naprogramovat automatizovaný sklad či třídič výrobků. Přednáškami Roboti ve vesmíru a Světlo – dobrý sluha a zlý pán do programu přispěje Česká astronomická společnost.

Sérii videí na univerzitním YouTube kanálu obohatí také LogIQ klub nadaných dětí Klatovy, který se letos do Noci vědců zapojil. Videa klubu LogIQ vysvětlí, jak motýl Morpho inspiroval vědce k vytvoření čárového kódu, zavedou diváky do vloni zrekonstruovaných prostor refektáře jezuitské koleje v Klatovech, naučí děti vyrobit si „cvičenou cívku“, předvedou ukázky robotické ruky a představí divákům vzdálenou laboratoř Gymnázia Jaroslava Vrchlického, kde lze nejrůznější zařízení ovládat na dálku, jen prostřednictvím počítače, tabletu či mobilu připojeného k internetu. Kormě toho klub LogIQ připravil pro účastníky Noci vědců vesmírnou online únikovku, která je zveřejněná na webu Noci vědců.

Ačkoliv jsou cílovou skupinou plzeňské Noci vědců především mladší diváci, organizátoři věří, že se jim podaří zaujmout také ostatní. Právě tak tomu totiž bývá i při tradičním festivalu Dny vědy a techniky, jímž ZČU už patnáct let zaplňuje hravou vědou centrum západočeské metropole. Noc vědců se v České republice koná od roku 2005 a pořádají ji univerzity, vědecké ústavy, hvězdárny a další instituce. V současnosti probíhá pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. Západočeská univerzita je podruhé jejím organizátorem v Plzeňském kraji.

Podrobné informace najdou zájemci na webových stránkách Noci vědců.