Noc vědců v Olomouci.

14.09.2022

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět.

 
 
Noc vědců – to je jedna noc v roce, na kterou nezapomenete. V Olomouci se tradičně do akce zapojí všechny fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UP), interaktivní muzeum/centrum popularizace vědy Pevnost poznání, Český institut výzkumu a pokročilých technologií UP (CATRIN), Vědeckotechnický park UP a také například Fakultní nemocnice Olomouc nebo Expozice času Šternberk.
 
Univerzita Palackého v Olomouci (UP) je veřejná vysoká škola s dlouhou tradicí. Byla založena již v 16. století a je tak nejstarší univerzitou na Moravě a druhou nejstarší v České republice. Nyní představuje moderní a progresivní vzdělávací instituci s širokou nabídkou studia a bohatou vědeckou činností. Na jejích osmi fakultách studuje 23 tisíc studentů v 800 unikátních kombinacích studijních programů. Olomoucká univerzita patří podle mezinárodních žebříčků mezi nejlépe hodnocené české vysoké školy a vede si velmi dobře i ve srovnání se zahraničními univerzitami. Nemalou měrou přispívá i k popularizaci vědy, především pak dvěma nadregionálními akcemi – Veletrhem vědy a výzkumu UP a Nocí vědců.
 
Noc vědců – to jsou tradice, desítky zapojených měst a desetitisíce návštěvníků.V České republice se Noc vědců koná už od roku 2005 a neustále se rozšiřuje do dalších měst. Chytré zábavě se meze nekladou a tak není divu, že získává na popularitě, baví totiž ty nejmenší i dospělé.