Novinky ze Sluneční soustavy v Café Nobel

29.10.2019

Dne 24. 10. proběhlo pod záštitou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a populárně vědeckého magazínu Českého rozhlasu Sever Planetárium další „přátelské setkání s vědou“ Café Nobel, tentokrát v příjemném prostředí kavárny a restaurace Refugio v Tisé na Ústecku. 
 
Tématem byly tentokrát novinky ze Sluneční soustavy, které velmi poutavě prezentoval doktor Tomáš Petrásek. Mezi témata patřila např. podzemní jezera na Marsu, vzrušující přísliby existence života na měsících Jupiteru a Saturnu, i vůbec nejvzdálenější dosud objevená tělesa, která nám možná ukazují směr k dosud nespatřené nové planetě. Evropa se chystá hledat život na rudé planetě a na Marsu i Saturnově měsíci Titanu se mají proletět malé vrtulníky. Vypraví se ve stopách automatů jednoho dne i člověk?
 
RNDr. Tomáš Petrásek, PhD. pracuje ve Fyziologickém ústavu Akademie věd České republiky v Praze a v Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá výzkumem mozku a chování. Ve volném čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie, vědního oboru, který se zabývá životem ve vesmíru. Vedle své odborné činnosti je spoluautorem populárně naučné knižní série Vzdálené světy a stejnojmenného webu. Za sci-fi novelu Poslední hlídka získal před lety Cenu Karla Čapka.