Ohlédnutí za netradičním ročníkem soutěže Regeneron ISEF

03.06.2021

Protože se celý svět dlouhodobě trápí s důsledky a omezeními spojenými s pandemií covid-19, nemohlo tomu být jinak ani u soutěže Regeneron ISEF. Naše letošní SOČkařská delegace se tak bohužel na tuto největší světovou soutěž pro středoškolské naděje ve STEM vydala pouze virtuálně. Velký obdiv patří pořadateli soutěže, společnosti Society for Science, jejíž zástupci pečlivě a intenzivně informovali, instruovali a radili soutěžícím, jak se mají připravit, aby vše proběhlo hladce.

Mezi 1833 účastníky z 64 zemí světa figurovali i naši úspěšní finalisté SOČky, jmenovitě Adam Schuppler s prací Improving Print Quality of MSLA 3D Printer, Ema Grofová s prací Effect of FGFs on Development of Mammary Gland a konečně Anna Hýsková s Phytochromes and auxin transporter expression. Poslední jmenované patří největší gratulace, protože se jí ve své sekci Plant Sciences v konkurenci více než 50 soutěžících podařilo získat bronzovou medaili! Blahopřát je ovšem namístě také Adamovi a Emě. Své práce všichni skvěle vypracovali, představili a obhájili tady v Čechách, během několika postupových kol Středoškolské odborné činnosti, soutěže garantované Národním pedagogickým institutem ČR. Pak je dokázali přesvědčivě prezentovat během výběru zástupců na mezinárodní soutěže a obrovský kus práce odvedli také při přípravě na Regeneron ISEF samotný.

Protože se studenti neměli možnost zúčastnit soutěže osobně a získat tak jeden z jejích obrovských benefitů, totiž seznámit se s ostatními studenty z jiných zemí, popovídat si o jejich práci a navázat nové osobní a třeba do budoucna i profesní vztahy, pokusili se jim organizátoři tento zážitek zprostředkovat alespoň online, kdy si navzájem otevřeli své virtuální „stánky“ a sekce a mohli se potkat alespoň tam. Připraven byl také bohatý odborný program naplněný přednáškami z oblasti STEM, které zájemci můžou ještě stále shlédnout.

Více informací k průběhu soutěže, záznam odborného programu i vyhlášení cen naleznete na stránkách organizátora:

Regeneron International Science and Engineering Fair | Society for Science