Pět nositelů Nobelovy ceny přijede do Prahy na fyzikální konferenci

22.07.2019

Bude tu rodák z německého Heidelbergu Wolfgang Ketterle (nar. 1957), který působí na Massachusettském technologickém institutu a nejvýznačnější vědecké ocenění získal v roce 2001. Dlouhodobě se zabývá výzkumem chlazení atomů na teploty blízké absolutní nule. 

Dalším hostem bude americký vědec William Phillips (nar. 1948), který Nobelovu cenu za fyziku získal v roce 1997 „za rozvoj metod ochlazování a záchytu atomů pomocí laserového světla“. Třetí hvězdou je Rainer Weiss (nar. 1932), který Nobelovu cenu obdržel v roce 2017 za první přímé pozorování gravitačních vln. Nobelistou z roku 1999 je nizozemský vědec Geraldus 't Hooft (nar. 1946), který pracoval v CERNu a nyní působí na univerzitě v Utrechtu, či německý fyzik Theodor Hänsch (nar. 1941), který má Nobelovu cenu od roku 2005 a vede Max Planckův institut pro kvantovou optiku.

Sympozia se zúčastní i legendární průkopník kvantové optiky a fyziky laserů Marlan Scully, kterému je konference věnována.

Jak propojit hudbu s fyzikou

Společně s nobelisty vystoupí na konferenci, která se bude konat od 15. do 20. července na různých místech v Praze, na 160 špičkových vědců z prestižních světových pracovišť. Na programu mají odborné přednášky a panelové diskuse, speciální sekce se v sobotu 20. července zaměří na výročí 50 let prvního přistání člověka na Měsíci a historii projektu Apollo. Podstatnou součástí konference jsou přednášky pro veřejnost, které povedou nobelisté William Phillips (úterý) a Rainer Weisss s Wolfgangem Ketterlem (středa).

„Tradice pro veřejnost srozumitelných a atraktivních přednášek světově uznávaných odborníků je zejména v západním světě velmi silná. Akademie věd se k ní hlásí,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Organizátoři přitom mysleli i na kulturní program – ostatně řada fyziků má úzký vztah k umění, především k hudbě. Součástí konference tak budou koncerty klasické hudby s předními českými interprety. Jeden z koncertů se bude konat v katedrále svatého Víta, kde zazní i varhanní improvizace na Dvořákovu Novosvětskou v podání Přemysla Kšici.

Rozvoj nanotechnologií a počítačů 

Cílem konference je shromáždit v Praze přední světové odborníky z různých oborů fyziky (pevných látek, kvantové optiky, fyziky kvantových počítačů a informace, jaderné fyziky a biofyziky), kteří se zabývají studiem malých systémů jak v teorii, tak v praxi. V programovém výboru konference (Scientific Committee) pracují jedni z nejlepších odborníků v daných oblastech výzkumu na světě včetně šesti nositelů Nobelovy ceny. Konference se bude zabývat nejen čistě fyzikálními problémy, ale i řadou aspektů biologických systémů, jako jsou například molekulární motory. Studium těchto systémů souvisí se současným mimořádným rozvojem nanotechnologií a počítačů.

Vstup na veřejné akce je zdarma, nutná předchozí registrace: zde.