Polytechnická výchova v rámci SPN prakticky

14.09.2020

V úterý 8.září 2020 proběhl na krajském pracovišti NPI ČR v Ostravě v rámci SPN velmi zajímavý vzdělávací program „Podpora kreativních činností v oblasti polytechnického vzdělávání - práce se sklem“. Program byl primárně určen pedagogům předškolního vzdělávání a 1.stupně ZŠ, ovšem našel si své příznivce i u pedagogů volného času, kteří se chtějí podporou nadaných dětí v tomto směru zabývat.

Pod vedením lektora, pana Samuela Fojtů, se všichni přítomní účastníci seznámili nejprve se samotnou výrobou skla, včetně „osahání si“ všech surovin, ze kterých se sklo vyrábí. Po té, byly představeny nejrůznější známé, tradiční i netradiční způsoby zpracování skla. Hlavní část programu byla zaměřena prakticky, kdy si účastnice, neboť školený kolektiv byl složen pouze z žen, vyzkoušely některé druhy zpracování skla, zejména malování na sklo a výrobu skleněných vitráží. Pan lektor při každé praktické ukázce zdůrazňoval, jak může být daná činnost prospěšná pro děti, co mohou sami zvládnout, jak rozvíjet jejich kreativitu atp. Velmi efektivně propojil výtvarné zpracovávání skla s přírodovědou, chemií a fyzikou.

Výsledkem celého vzdělávacího programu byla nejen obrovská spokojenost účastnic, ale i to, že si každá odnesla domů  vlastnoručně vyrobenou skleněnou vitráž a vlastnoručně vyrobený skleněný šperk. Pan Fojtů tak opět dokázal, že je odborníkem v oblasti polytechnického vzdělávání a stejně jako na jaře 2020, kdy v NPI ČR Ostrava vedl obdobný vzdělávací program, získal vysoké hodnocení a obdiv všech přítomných.

Na pondělí 26.10.2020 tak chystáme vzdělávací program podobné koncepce, tentokrát se zaměřením na práci se dřevem. Zájemci o účast se mohou přihlásit ZDE