Systém podpory nadání zaujal na celostátní konferenci v Brně

03.04.2019

Aktivní účast na významné akci si ve čtvrtek 28. března připsal Národní institut pro další vzdělávání. Na celorepublikové konferenci Asociace ředitelů gymnázií v Brně jej reprezentovala náměstkyně sekce profesního rozvoje a kariéry Irena Hošková, která na úvod druhého jednacího dne představila aktuální rámce Systému podpory nadání. Institut měl na konferenci také stánek s řadou materiálů týkajících se nejen tématu podpory nadání.    

Třídenní akci zahájila brněnská primátorka Markéta Vaňková a radní pro školství Jihomoravského kraje Jana Pejchalová. Účastnili se také zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy včetně ministra Roberta Plagy. Ten ředitelům věnoval čas celé odpoledne na separátním jednání a diskusi.

„Hovořilo se o chystaných změnách legislativy, vedení rezortu mělo možnost si vyslechnout komentáře ředitelů. S celkovým průběhem akce jsem velmi spokojený. Po organizační i programové stránce vše klapalo hladce,“ řekl Peter Krupka, hlavní organizátor a ředitel Gymnázia Brno-Řečkovice.

Za Národní institut pro další vzdělávání dorazila náměstkyně Irena Hošková. Ta ve vyhrazené půlhodině uvedla argumenty podtrhující důležitost podpory nadání na všech stupních vzdělávání. Poukázala mimo jiné na skutečnost, že podpora zahrnuje oblasti formálního a neformálního vzdělávání.

„Na akci jsem přijela nadchnout ředitele pro myšlenky, které dlouhodobě prosazuji. Využíváme každé  příležitosti k tomu, abychom rozšiřovali povědomí o Systému podpory nadání a o činnostech Talentcentra stojícím za koordinací tohoto systému v ČR. Jsem ráda, že inspirující prezentace vybraných přednášejících na dnešní akci účastníky zaujaly. Dotkly se vyhledávání žáků s nadáním i jejich systémovou podporou na úrovni kraje, školy i mimo ni,“ podotkla Irena Hošková.

NIDV se na konferenci prezentoval pestře naplněným stánkem. Ředitelé se zajímali jak o podporu nadání, tak o náplň aktuálních systémových a koncepčních projektů OP VVV. Zaujaly samozřejmě také další aktivity organizace včetně Středoškolské odborné činnosti.

„Nejhodnotnější částí akce pro mě byla určitě prezentace paní Hoškové. Jsme elitní gymnázium, kde si studenty pečlivě vybíráme. Hranice průměru známek pro přijetí je 1,08. Na stánku NIDV jsem si vzala řadu zajímavých materiálů týkajících se podpory talentovaných. Hodlám na toto téma svolat schůzku s kolegy, abychom mohli talentované studenty ještě lépe podpořit,“ zhodnotila ředitelka Slezského gymnázia v Opavě Milada Pazderníková.

Podrobný program akce a další informace naleznete na stránkách Asociace ředitelů gymnázií.