Techmania otevřela expozici o využití infračerveného záření. Podílela se na ní i ZČU

04.07.2022

Nová expozice Techmanie má v názvu anglickou zkratku IR pro infračervené záření (infrared), které je součástí spektra elektromagnetického záření, ale lidským okem není vidět. Vyzařuje je každý objekt, který má nějakou teplotu, dokonce i kostka ledu, a dokáží je zachytit termokamery, díky nimž získávají například příslušníci integrovaného záchranného systému ke svému zraku další smysl, aby mohli lépe zachraňovat lidské životy. Návštěvníci Techmanie budou v nové expozici díky termokamerám odhalovat skrytá riziková místa pro vznik požáru, sestaví portrét hledané osoby, takzvaný identikit, nebo si na vlastní kůži vyzkouší laickou resuscitaci. 

Slavnostní představení nové expozice zahájil v pondělí 13. června ředitel Techmanie Jiří Královec, po němž promluvil starosta Městského obvodu Plzeň 3 David Procházka. Rektor ZČU Miroslav Holeček vyzdvihl důležitost technického vzdělávání, obzvlášť v současné problematické době, která je ale zároveň příležitostí pro rychlou implementaci inovací do praxe. Promluvili i ředitel Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje František Pavlas, ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavel Hrdlička a ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Jaroslav Vild. Formální část pak uzavřeli dva hlavní aktéři expozice, tedy řešitel projektu Milan Honner z NTC a Kristýna Nová z Techmania Science Center, která měla na starosti koordinaci produkce expozice a po symbolickém přestřižení pásky hosty expozicí provedla. 

Autorem expozice je designér a pedagog Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Štěpán Soutner.

Novinka se návštěvníkům otevře v sobotu 18. června. „Kromě nové expozice si návštěvníci určitě užijí také další bohatý program připravený se složkami IZS. Ne každý den je možné naživo vidět opravdu akční ukázky zásahové jednotky a psovodů Policie ČR nebo prozkoumat vybavení hasičů a zvláštních týmů záchranné služby. Jsem opravdu rád, že takto pestrý program můžeme v rámci slavnostního otevření široké veřejnosti nabídnout,“ upřesňuje k sobotní akci ředitel plzeňské Techmanie Jiří Královec, který zároveň srdečně zve širokou veřejnost k účasti. Akce se uskuteční od 10 do 18 hodin, tedy během celé otevírací doby Techmanie.

Expozice vznikla v rámci projektu BETERKA, financovaného Ministerstvem vnitra ČR. Projekt řeší bezpečnostní výzkum pro účinné využití termokamer v případě epidemických hrozeb a krizových situací. „Zabýváme se novými způsoby a možnostmi, jak pomocí termokamer změřit tělesnou teplotu, jak monitorovat průběh epidemie, jak identifikovat osoby a jejich pohyb či dokonce jak zjistit lidské emoce,“ říká hlavní řešitel projektu a vedoucí výzkumného týmu Infračervených technologií prof. Milan Honner. „U nás ve výzkumném centru NTC na Západočeské univerzitě v Plzni se kromě vlastního výzkumu hodně věnujeme i vzdělávání. A Techmania Science Center je pro nás ideální místo, kde můžeme populárně naučným způsobem širší veřejnosti ukázat výsledky našeho výzkumu a v tomto případě zároveň představit i zajímavou a užitečnou práci policie, hasičů a záchranné služby,“ dodává Milan Honner. Více zde: Techmania otevřela expozici o využití infračerveného záření. Podílela se na ní i ZČU - INFO - zpravodajský portál ZČU (zcu.cz)