V Ostravě vzniknou třídy pro nadané děti

25.03.2019

Dvě třídy pro talentované žáky otevře v září ZŠ Chrjukinova v Ostravě-Zábřehu. Škola jim nabídne nadstandardní vzdělávací program, aby podpořila jejich nadání. Vedle technického a přírodovědného talentu se zaměří i na rozvoj cizích jazyků. Ostravský magistrát dává každý rok 40 milionů do dotačního projektu Talent Management, který podporuje místní školky, školy i další vzdělávací instituce.

Tento dotační program běží už počtvrté. „Letos o peníze požádalo už 78 škol, školek nebo institucí, které se dětem věnují,“ dodává redaktorka ČT Natálie Flajžíková. Program má mezi dětmi vyhledávat ty nadané a jejich talent pak dále rozvíjet.

Učitelé nebo lektoři tak nejdřív musí projít metodickým školením na pozici Koordinátor nadání, kde se naučí, jak talenty mezi dětmi vyhledávat. „Oslovujeme učitele odborných předmětů – fyziky, matematiky, chemie, přírodovědy, přírodopisu a oni vybírají z těch dětí, které učí ve třídě,“ upřesnila učitelka ZŠ Chrjukinova Renata Fryčková.

Díky programu mohou nadaní studenti navštěvovat speciální hodiny. Mezi nimi je i žákyně 9. třídy Vlasta Křejčiříková, která si pochvaluje hlavně hodiny chemie. Po základní škole má prý podanou přihlášku na gymnázium a pak by se chtěla věnovat medicíně. 

Příští rok pak mají na této ZŠ vzniknout dvě třídy pro nadané, kde by měl být menší počet žáků a budou umístěny v klidovém prostoru školy. „Do výuky budou zařazeny moderní metody jako mobilní tabletová učebna pro kvalitnější individualizaci, zapojení rodilých mluvčích do výuky cizích jazyků, činnostní učení, exkurze a besedy s odborníky z praxe,“ uvedl ředitel školy Chrjukinova Vladimír Durčák.

Výuku škola doplní o zájmové kroužky, které budou zaměřeny na zlepšení logického myšlení žáků, badatelské pokusy a přírodovědná odpoledne.

Více informací a video ZDE