Vášeň pro krásu: Věda fotogenická 2019 zná své vítěze

14.10.2019

Letos do soutěže přihlásilo 98 zaměstnanců z pracovišť Akademie věd ČR rekordní počet snímků – celkem 350. A jak potvrzuje předsedkyně poroty a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR, konkurence byla veliká: „ Věda fotogenická dobře ukazuje, že věda je nejen cestou k poznání, ale má také svůj umělecký a estetický rozměr. Porota neměla tentokrát jednoduchou úlohu, ale na vítězných snímcích se shodla.“

První místo v hlavní kategorii získal snímek Martina ŠálkaÚstavu biologie obratlovců AV ČR Farmář Jarda a sýček. Ten upozorňuje na špatnou situaci kdysi jedné z nejhojnějších sov, která balancuje na hranici přežití. V současnosti u nás totiž hnízdí posledních 100 párů. „Život sýčků je spjat s lidskými sídly a zemědělským hospodařením. Proto i jejich ochrana vyžaduje spolupráci s farmáři či majiteli pozemků, kde sýčci hnízdí. Fotografie je také součástí kalendáře, který vzdává hold všem, kteří se sýčky žijí a komu není jejich osud lhostejný,“ vysvětluje autor.

„Jsem ráda, že se Věda fotogenická etablovala a že se dále rozvíjí a setkává s narůstajícím zájmem našich vědců. Fotografie jsme v minulosti zapůjčili například na výstavy v Ostravě, Třinci a českou vědu reprezentovaly i na Slovensku, v Chorvatsku, či dokonce na Tchaj-wanu,“ uvedla během ceremoniálu Eva Zažímalová. Stejně tak se za novými návštěvníky vydají i letošní snímky.

Vernisáž letošního ročníku, jakož i výstava, kterou mohou zájemci navštívit do 29. října 2019, se letos poprvé konala v prostorách Amerického centra na Malé Straně v Praze. Právě s ním Akademie věd ČR dlouhodobě spolupracuje na přípravě různých popularizačních akcí – například v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR, jehož další ročník startuje za nedlouho, tradičně začátkem listopadu.

Výsledky i oceněné snímky najdete na: http://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/aktuality/Vasen-pro-krasu-Veda-fotogenicka-2019-zna-sve-viteze/