Videokurz „Jsem netvor, tvor, který žije na netu“

22.02.2021

Videokurz „Jsem netvor, tvor, který žije na netu“ seznamuje žáky 8. a 9. tříd s digitálními technologiemi v etickém a sociálním kontextu. Tito se dozvídají například o internetu věcí, umělé inteligenci nebo šifrované komunikaci. Kurz je však vhodný i pro žáky středních škol.

Seznam témat

9 youtuberů, 9 témat, 60 minut zábavy. 

1. Soumrak lidstva 

Hrozí vzpoura strojů? Umělá inteli­gence se od lidí učí být agresivní i rasistická.  Je ve větším ohrožení pes, maminka s kočárkem nebo postarší pán? Reaguje Peca. 


2. Zákon iZločin 

A které zákony porušuješ ty?  Svá pravidla má používání Wikipedie, tvorba školního referátu nebo vlastního videa, sdílení účtu na Netflixu i focení nudes. Reaguje Bé Hà. 


3. Premium účet 

Ochránit tvůj on‑line účet na Instagramu, Discordu nebo Pinterestu může Ben Cristovao, Black Widow nebo třeba oblíbený vtip. Stačí znát pár triků. Jak na to? Reaguje Smusa. 


4. IQ žárovky 

Chytrá žárovka, vysavač, panen­ka. S jejich pomocí umí hackeři odpojit brzdy auta, získat mapu domu nebo mluvit a manipulo­vat s dětmi. Reaguje Natyla. 


5. Pozor, appsťák!

Určitě tě nikdo nešmíruje přes webku? Hackerovi k tomu stačí nastrčená appka ve tvém mobilu, která slouží třeba k editaci fotek nebo přidávání filtrů. Reaguje Max Habanec. 


6. Kyber­šmejdi 

Peníze v hotovos­ti jsou dnes v podsta­tě mrtvola. Brzy budeme platit otiskem dlaně a úsměvem. Jak bezpeč­ně koupit merch a poslat donate? Reaguje Naty Hrychová. 


7. Hnus­virus.exe 

Někteří hackeři se na ulici přehra­bují v popelni­cích a recyklují infor­mace, jiní vydělá­vají miliony korun tím, že při své práci nosí na hlavě bílý klobouk. Reaguje Ati. 


8. Kapesní sluha 

Občas stačí k odemk­nutí cizího mobilu fotka jeho vlastní­ka nebo znalost abece­dy. Zamkni si mobil tak, že ho neotev­ře ani FBI! Reaguje Terysa. 


9. Psst, tajné! 

Číst naše zprávy, které posíláme v messen­geru, by mohl za urči­tých podmí­nek i někdo cizí. Zjisti, které messen­gery nabízí vyšší míru soukromí! Reaguje Nejfake. 

Více informací o kurzu je k dispozici zde: www.jsemnetvor.cz.