Výstava přibližuje fungování kostí, jejich poškození i náhrady

19.06.2019

Prostřednictvím téměř stovky exponátů organizátoři představují strukturu a funkce kostí, jejich onemocnění a zejména náhrady kostí, které se používají při jejich poškození, včetně technologických novinek.  Návštěvníci si výstavu mohou prohlédnout až do konce září. Jejími autory jsou vědci z programu QUALITAS – kvalitní život ve zdraví i nemoci, který je součástí projektu Akademie věd Strategie AV21, a z Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

„Výstava o kostech jako o jednom z nejdůležitějších stavebních prvků lidského těla chce širokou veřejnost srozumitelnou formou seznámit se stavbou a funkcí kostí a se způsoby jejich náhrady při jejich poškození,“ popsal spoluautor výstavy Tomáš Suchý, vedoucí Oddělení kompozitních a uhlíkových materiálů Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR.

Modely, průřezy i kresby

„Expozice je rozdělena do tří částí. V první části představujeme stavbu, složení a funkce kostí na čtrnáct metrů dlouhé ploše, která využívá stejně dlouhý dvourozměrný kostní model či reálné lidské kosti. Souvislosti mezi strukturou a funkcí kosti jsou vysvětleny pomocí histologických řezů, trojrozměrných modelů nebo originálních kreseb. Pochopení stavby a funkce kostí je podstatné pro vývoj a správné fungování kostních náhrad,“ uvedla spoluautorka výstavy Lucie Vištejnová z Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

az_na_kost_02

Ve druhé části expozice se návštěvníci seznámí s různými onemocněními a poraněními kostí, například se zlomeninami, různými úrazy i opotřebováním, uvidí exponáty kostí jak z antropologických, tak ze současných sbírek. „Vybrané typy léčby jsou demonstrovány s využitím kostních modelů nebo celých kostlivců. Součástí jsou i prototypy kostních náhrad ukazující současné pokroky v náhradách kostí včetně 3D tisku kostní tkáně na míru pacientovi,“ doplnil Tomáš Suchý.

„Ve třetí části jsou představeny různé způsoby a materiály, kterými se poškozené kosti nahrazovaly a nahrazují, a to od počátku 20. století až po dnešní nejmodernější implantáty,“ vysvětlil. Historie společností, které se vývojem a výrobou kostních náhrad v České republice zabývají, přitom sahá k firmám jako Walter nebo Poldi Kladno.

Brněnská expozice Až na KOST! se částečně inspirovala výstavou v Národním technickém muzeu v Praze, která se pod názvem Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně uskutečnila od května 2017 do května 2018. Jejími spoluautory byli i Tomáš Suchý a Lucie Vištejnová.

Zdroj: http://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/aktuality/Vystava-priblizuje-fungovani-kosti-jejich-poskozeni-i-nahrady/