Zkuste fyzikální pokusy s vajíčky s Pevností poznání online

11.04.2020

Syrové či uvařené?

Připravujete se na barvení vajíček a smíchala se vám na stole vařená vajíčka se syrovými? Pro fyziku žádný problém! Nemusíme nutně vajíčka rozbít, abychom to zjistili. Stačí vajíčko roztočit na jeho špičce. Pokud hned spadne, je syrové a pokud se krásně točí, je uvařené. V syrovém vajíčku je totiž kapalina (bílek a žloutek), která jde obtížně roztočit. Je-li vejce uvařené, bílek i žloutek je tuhý a roztočíme ho spolu se skořápkou.

Druhý způsob, jak od sebe vajíčka rozlišit: Každé vajíčko roztočíme, poté prstem krátce zastavíme. To vejce, které se zase samo roztočí, je syrové (kapalina uvnitř se totiž pořád točí, protože jsme prstem zastavili pouze skořápku).

Domácí hopík

Co potřebujeme?

vejce, ocet, hlubší nádobu (sklenička)

Jak na to? Vejce vložíme do nádoby a zalijeme octem tak, aby bylo vajíčko celé ponořené. Necháme ocet působit ideálně přes noc. Cca po 6 hodinách můžete vajíčko zlehka omýt a přilít čerstvý ocet. Po dalších několika hodinách změkne skořápka natolik, že se vám ji podaří jemnými pohyby smýt pod tekoucí vodou.

Co se stalo? Ocet je kyselina, která rozpouští uhličitan vápenatý. Z něj je skořápka tvořena. Zůstane pak jen tenká pružná blanka chránící obsah vajíčka.

Jak dostat vajíčko do lahve?

Co potřebujeme?

vajíčko uvařené natvrdo, lahev s širším hrdlem (ne moc širokým, aby vejce nepropadlo samo), zápalky, papírový kapesník

Jak na to? Uvařené vejce oloupeme. Papírový kapesník hodíme do lahve. Pokud máte malou sklenici, kapesník není nutný. Zapálíme sirky, hodíme dovnitř, a co nejrychleji položíme vejce na hrdlo lahve.

Co se stalo? Hořící sirky zahřály vzduch v lahvi, ten se rozpíná a hrdlem uniká ven. Jakmile sirky dohoří, vzduch v lahvi se ochladí a zmenší svůj objem. Protože ale hrdlo lahve je ucpané vajíčkem, vzniklý podtlak nasaje vajíčko dovnitř.

Pokusy s ohněm provádějte pouze v dohledu dospělé osoby! Všechny pokusy doporučujeme dělat v kuchyni či koupelně, kde se případné rozbité vajíčko snáz utře.

Další naše zábavné pokusy najdete na našem kanálu youtube.