NTC systém učení: Jak úspěšně rozvíjet IQ dítěte hrou

R. Rajovič

Ve druhém dílu příručky „NTC systém učení“ autor představil způsob řešení problematiky rozvoje mentálního potenciálu nadaných dětí z nového zorného úhlu, z pohledu medicíny. Tímto způsobem úspěšně ukázal, jak každodenní aktivity dítěte, především pozapomenuté hry (guma, kuličky, otáčení, panák, slepá bába, schovávaná, sochy, školka aj.) a rovněž rozhovory, dotazy nebo touha po poznání přispívají k systematickému intelektuálnímu rozvoji dítěte.

Z výzkumů vyplývá, že intelektuální schopnosti dítěte závisí na počtu synapsí v mozku. Pokud tuto významnou skutečnost vezmeme na vědomí, můžeme prohlásit, že rodiče musejí převzít svůj díl odpovědnosti a pomoci dítěti dosáhnout jeho potenciál. Zejména to platí, máme-li na paměti, že se přes 70 procent synapsí formuje do sedmého roku věku. Tento důležitý údaj vede k tomu, že musíme efektivně podporovat vývoj dítěte obzvláště do doby před nástupem do školy. Pouze tak nepromeškáme nejvhodnější dobu pro jeho rozvoj.

Jde o zcela ojedinělý program, který už prokazuje svoji praktickou hodnotu v několika zemích Evropy (Srbsko, Slovensko, Česko, Itálie, Švýcarsko, Makedonie, Bosna a Hercegovina, Maďarsko, Chorvatsko).

Mensa ČR podporuje a rozvíjí tento program již od roku 2009. Od té doby byly proškoleny stovky pedagogů převážně z mateřských škol, metoda byla úspěšně zavedena v celé řadě škol (seznam a materiály jsou dostupné na webu deti.mensa.cz). Zpětná vazba od pedagogů z mateřských i základních škol jasně hovoří o prospěšnosti metody a potvrzuje nám, že její další rozvoj má smysl.

Vydavatel: Mensa ČR
ISBN: 987-80-904666-4-7
Počet stran: 72
Rok vydání: 2018

Mensa ČR, 2018, R. Rajovič