Festival vědy s JMK

Aktivita je zdarma

Budete se moci vydat za báječným dobrodružstvím vědy, techniky a historie – na Festivalu vědy s Jihomoravským krajem. Zač je toho loket, předvedou dvě desítky institucí, které jsou sice vědecké, technické nebo historické, ale které se neberou příliš vážně. Místa je dost, vstup je zdarma, zábava je to pro malé i velké.
Kdy? V pátek 6. září a v sobotu 7. září 2019 od 9.00 do 18.00
Kde? V areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno.
Za kolik? Zadarmo!
Co například? Cesty do vesmíru, chůze po ne-newtonovské kapalině, obří Měsíc, výprava do pravěku, rýžování zlata, tajemství genetiky, jízda na traktůrku…

Kdo se na festivalu představí? 

 • Hvězdárna a planetárium Brno – obdivujte obří nafukovací Měsíc, podívejte se na svět dalekohledem a užijte si i další vesmírné atrakce.
 • Vida - vyzkoušejte si nejrůznější vodní a mrazivé pokusy. Podíváte se na ledové krystalky pod mikroskopem, zkusíte led uvařit a vykouzlíte si s jeho pomocí mlhu. Ověříte si, jak se ledu líbí ve slané a sladké vodě. Otestujete, jaký je led silák a kdo by se ho měl bát. A kdo bude chtít, může si zkusit ledem i něco namalovat!
 • Muzeum Brněnska – s Památníkem písemnictví na Moravě poznáte, jak se vyráběly knihy a vyzkoušíte si přečíst i napsat své jméno v různých písmech napříč staletími, Podhorácké muzeum vás vezme na cestu do pravěku a s Památníkem Mohyla míru zažijete, jaké by to bylo stát se napoleonským vojákem.
 • S.A.B. Aerospace –  věděli jste, že se část rakety Vega vyráběla v Brně? Vy si můžete vyzkoušet, jak rychle zvládnete vyrobit družici a odnést si domů fotku s kosmonautem.
 • Masarykova univerzita – spolu s Bioskopem MU budeme prozkoumejte pH Jak se měří? Jakou je jeho hodnota v nápojích? Kde všude jej můžeme měřit a kde nám pomáhá? Nutriční terapeuti z Lékařské fakulty vám připomenou důležitost správné výživy v prevenci mnoha onemocnění. S Ústavem teoretické fyziky a astrofyziky z Přírodovědecké fakulty budete moci otestovat vaše znalosti a dovednosti z teoretické fyziky a astrofyziky. V případě dobrého počasí se můžete podívat i na fotosféru a chromosféru Slunce. S Ústavem geologických věd si vyzkoušíte nejstarší metodu získávání zlata pomocí rýžovací pánve. Katedra technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity předvede diferenciální podvozek robota. Zájemci si budou moci robota naprogramovat tak, aby jel po určené dráze, nebo sledoval čáru. Vyzkoušet si budete moci i ovládání robotické ruky.  
 • Mendelova univerzita v Brně – vyzkoušejte si chytání ryb, dojení mléka a naučte se rozeznávat druhy obilí a zvířat.
 • Moravské zemské muzeum Mendelianium  prozkoumejte atraktivní svět genetiky, jednu z nejrychleji se rozvíjejících věd.
 • Univerzity obrany v Brně – zahrajte si na virtuálním simulátoru VBS2, otestujte své střelecké dovednosti na laserovém trenažéru, podívejte se, jak vypadá svět pod hyperspektrální kamerou, pokuste se navázat spojení pomocí radiostanic a prozkoumejte vojenské vybavení. Nejmladší návštěvníci se mohu těšit na hry i skákací hrad.
 • Vysoké učení technického v Brně – projděte se po škrobové pastě a ve slizové laboratoři si prohlédněte ukázky výroby různých druhů slizů, někteří si možná svůj sliz odnesou i domů.
 • Akademie věd České republiky s Botanickým ústavem prozkoumejte život v kapce vody a zjistěte, co nepatří do kanalizace a jak se voda čistí. Ústav fyziky materiálů vás zasvětí do tajů napětí – síly, která dává věci do pohybu, umí změnit strukturu materiálů, dokáže zbořit most. Biofyzikální ústav vás seznámí s dvoušroubovicí DNA, pod mikroskopem si budete také moc prohlédnout motýla, včelu i pavouka. Na stánku Archeologického ústavu nejdete kovářskou dílnu, kde budou k vidění ukázky historické výroby nožů, šikovní zájemci si mohou sami vykovat třeba prstýnek. Na stánku Ústavu přístrojové techniky budete moci nahlédnout do mozku, srdce i bříška živé myšky, postačí vám k tomu dotyk na monitoru.
 • Základní školy Novolíšeňská – prozkoumejte panoptikum fyzikálních a matematických kuriozit. Na každý exponát z mechaniky, optiky, magnetismu a matematiky si můžete sáhnout, osobně vyzkoušet nebo si ho i vyrobit. 
 • Výzkumný ústav veterinárního lékařství – zvládnete vyluštit vědecký kvíz? K nahlédnutí budou také zajímavé objekty v mikroskopu. Prozkoumat můžete i FabLab, tedy 3D tiskárny, řezací plotr i programovatelný vyšívací stroj.
 • Technické muzeum v Brně – užijte si hrátky o lidské kostře, retrogaming, zjistěte, jak těžká je práce kosmonautů. 
 • Městské policie Brnozjistěte, jak pomáhá věda strážníkům při zabezpečování pořádku ve městě? 
 • Odbor životního prostředí magistrátu města Brna – víte, jak se sleduje kvalita ovzduší? K vidění budou také fotografie prachových částic přiblížených elektronovým mikroskopem.
 • Knihovna Jiřího Mahena v Brně – nahlédněte do černé díry literatury, možná vás pohltí, možná na vás ale vychrlí spoustu knih. Co se v ní ukrývá a kam nás zavede? 
 • Zetor Gallery – projeďte si slalomovou dráhu na malých traktůrcích nebo si sedněte do úplně nového traktoru, chybět nebudou různé skládačky a omalovánky pro děti.
 • CEITEC – vyzkoušejte si výrobu slizu, oblečete vědce do laboratorních plášťů nebo sebe do obleku určeného pro čisté laboratorní prostory. Nahlédněte do laboratoří ve virtuální realitě a na památku si odnesete fotku z tematického fotokoutku.

 Více informací najdete zde: https://www.hvezdarna.cz/festivalvedy/

 

Datum konání
07.09.2019 - 07.09.2019
Pravidelná
Ne
Organizátor
Jihomoravský kraj
Adresa
Žerotínovo náměstí 449/3
Brno
60182
Kraje
Jihomoravský
Url adresa
Typ
Žáci a studenti, Rodiče
Obor
Ostatní
Cílové skupiny
Děti - mateřská škola, Žáci - první stupeň, Žáci - druhý stupeň, Rodiče
Hodnocení