Metody k podpoře čtenářské gramotnosti napříč vyučovacími předměty
Program vychází z programu RWCT „Čtením a psaním ke kritickému myšlení“. Systematicky pracuje s dostupnými seznamy čtenářských dovedností, třídí je podle nastavených kritérií. Účastníci propojují konkrétní postupy s konkrétními čtenářskými dovednostmi.
Je určen všem zájemcům o toto téma, kteří mají spíše základní znalosti a systematicky se rozvojem čtenářské gramotnosti svých žáků dosud nezabývají. Seminář jim má sloužit jako první vhled do tématu i jako inspirace k rozvoji čtenářské gramotnosti žáků.
Seminář není určen učitelům, kteří prošli kurzem Čtením a psaním ke kritickému myšlení nebo seminářem s podobným obsahem.
MODUL I
Očekávání, 3 pravdy a 1 nepravda – co potřebujeme k učení; Minutový test, práce se škálou: „Vedu ve svých hodinách žáky k osvojení čtenářských dovedností“
Alfa box (práce s grafickým organizérem, formulace vhodného výrazu, výběr a třídění informací,
dynamický rozvoj mateřského jazyka) - skupinově formulujeme, co může učitel dělat pro rozvíjení kritického myšlení žáků. (2 hodiny)
Brainstorming, práce s naučným textem – INSERT, tabulka INSERTu (metoda pro žákovu individuální práci s textem a následný výběr a zapsání svými slovy na připravené flipové papíry) – téma Mozek a jeho činnosti, když se učíme.
Pětilístek (metoda umožňuje jednak shrnutí zvoleného tématu, jednak jeho posouzení a hodnocení; vyzkoušíme si jak práci na obecnějším, a tedy i snazším tématu, tak i vytváření pětilístků na témata konkrétní a blízká). (2 hodiny)
Třífázový model učení podle pedagogického konstruktivismu – E-U-R (výklad o konstruktivistickém pojetí plánování výuky a jeho vysvětlení na příkladu předcházející modelové hodiny s metodou INSERT).
Vědomostní kooperativní Bingo (metoda propojuje vědomostní a sociální složky učení, srovnání strategií při práci s kognitivními otázkami) – témata napříč spektrem vyuč. předmětů. (2 hodiny)
4 rohy + extrém – Co dělá čtenář nad/s textem?
Pyramida údajů, Učíme se navzájem (společná práce s kratším textem; lektor modeluje učitelovu práci při těchto metodách, vysvětluje její principy; využití čtenářských strategií shrnování,
vyjasňování, kladení otázek, předvídání) Téma Hořká čokoláda a antioxidanty. (2 hodiny)
MODUL II
Dvojitý zápisník, Poslední slovo patří mně, Diamant (modelová lekce propojující 3 metody práce a jedno společné téma; Dvojitý zápisník je individuální metoda, při níž žák pročítá text a průběžně
si v něm zatrhává pasáže dle učitelova zadání a do okraje si je vlastními slovy komentuje; Posledníslovo patří mně je dobrým předchůdcem diskusních metod – žáci při ní mají možnost zveřejnit své komentáře, porovnat je s ostatními; metoda chrání navrhovatelovo poslední slovo; metoda Diamant vychází z Pětilístku, ale je více analytická; žák při ní formuluje možná pozitiva i rizika tématu).
Pracujeme s tématem Bohatství, Marco Polo. (2 hodiny)
Skládankové učení (náročná kooperativní metoda, při níž je kladen vysoký nárok na žákovu zodpovědnost za vlastní učení; pracujeme v expertních a domovských skupinách a zdokonaluje se
například žákova kompetence k učení; pracujeme s texty o okolnostech kladení a využívání otázek učitelem). (2 hodiny)
Klíčová slova, Ano-Ne (zkrácená verze modelové lekce: evokační zodpovídání ne/pravdivosti zadaných tvrzení, čtení textu o tématu a závěrečné společné hledání dokladů pravdivosti či
nepravdivosti výroků přímo v textu; přeformulování záporných výroků do platné podoby) Téma Obiloviny.
Životabáseň (využití metody individuálního psaní a jeho verbální prezentace ostatním; vede žáky
ke vcítění se do nezvyklé pozice (kakao, banán, láčkovec, ječmen…). (1 hodina)
Práce s tabulkou čtenářských dovedností a strategií – analýza čtenářských dovedností obsažených v metodách RWCT. (1 hodina)
Párové čtení; párové čtení je metoda podporující čtenářské dovednosti žáků; žák pracuje v roli
vypravěče či dotazovače; prezentace grafických zpracování jednotlivých pasáží textu) Téma pro 1. stupeň Maťo a Kinček, pro 2. st. a SŠ K.Čapek-Básník. (2 hodiny)
Forma programu:
Prezenční nebo na objednávku školy, součástí je i domácí příprava, zavádění metod do vlastní praxe s reflexí.
Moduly probíhají formou modelových lekcí s následnou pedagogickou analýzou. Lektoři pracují v tandemu (lektor s kvalifikací pro 1. stupeň ZŠ a lektor s kvalifikací pro 2. stupeň ZŠ a střední školy). Druhý modul začíná společnou konzultací nad zkušenostmi, které učitelé získali při ověřování použitelnosti metod ve své praxi.