Číslo 2, ročník I., 2012
Editorial
Okno do zahraničí
- Co utváří nadání? (Joseph S. Renzulli)
Odborná sekce
- Rizikové profily, typy a skupiny nadaných žáků - přehledová studie (Lenka Hříbková)
- Motivace studentů ve vzdělávacím programu Talnet - výzkumná studie (Jiří Mudrák)
Diskuze
- Zpráva z konference ECHA (Šárka Portešová)
Recenze
- Podivuhodné křivky, počítání králíků a jiná matematická dobrodružství (Dagmar Malinová)
Abstracts in English
Editorial
Vážení čtenáři,
jsem ráda, že Vám můžeme opět nabídnout nové číslo našeho časopisu. Představuji si, jak v nadcházejícím zimním období uzavřete okna svých domů a bytů před venkovní zimou a mrazy a naplno otevřete své virtuální okno do světa nadání. Věřím, že Vám nové číslo časopisu dodá nejen hřejivý pocit, ale zejména, že Vám přinese nové a zajímavé poznatky. Mám radost, že máme obsazeny všechny nejdůležitější rubriky.
Okno do zahraničí tentokrát naplnil reprint dnes již klasického článku Josepha Renzulliho z roku 1978, s názvem What makes giftedness? (Co utváří nadaní?). Tato studie a zejména zde poprvé zmíněný Tříkruhový model nadání jsou u nás často citovány, ne vždy však s hlubší znalostí originálního pramenu. Jsme tedy velmi rádi, že se nám podařilo získat nejen souhlas autora s překladem, ale navíc i jeho komentář, který celý článek zasazuje do kontextu doby, kdy vznikal a navíc přináší i poselství pro současnost. Prof. Renzullimu patří velký dík za ochotu a spolupráci s naší redakcí.
Přehledovou studii Lenky Hříbkové s názvem: Rizikové skupiny, typy a profily nadaných žáků (studentů) jistě ocení zejména učitelé a budoucí učitelé. Autorka článku ukazuje, jaké jsou nejčastější typy nadaných, a vede pedagogy k zamyšlení se nad tím, zda při vyhledávání a vzdělávání nadaných žáků či studentů neopomíjí některou rizikovou skupinu.
Výzkumná sonda Jiřího Mudráka s názvem Motivace studentů ve vzdělávacím programu TALNET, seznamuje čtenáře s on-line vzdělávacím programem, který poskytuje studentům rozšiřující vzdělávání v přírodních a technických vědách.
V kvalitativní studii autor ukazuje, jaké jsou hlavní důvody studentů pro vstup do tohoto programu a zejména, jaká je jejich motivace zde dlouhodobě aktivně pracovat a vzdělávat se.
Recenzní příspěvek Dagmar Malinové na knihu britského autora jménem Ball, K., s názvem Podivuhodné křivky, počítání králíků a jiná matematická dobrodružství, bude jistě zajímat a inspirovat mnohé učitele k práci s těmi nadanými středoškoláky, kteří mají hlubší zájem o matematiku.
Ohlédnutí za významnou evropskou událostí – konferencí Evropské společnosti pro mimořádné schopnosti (ECHA), která se na podzim uskutečnila v německém Muenstru, přináší Šárka Portešová.
Na studentský příspěvek Václava Petráše z minulého čísla reaguje Vladimír Dočkal. Tajně doufám, že i v některém z Vás čtenářů, vzbudí tato slibně započatá diskuse odhodlání připojit se v příštím čísle také.
Velice se těším na další příspěvky, zejména od vás učitelů, vychovatelů, psychologů, rodičů - tedy všech těch, kteří jsou v pracovním či jiném kontaktu s nadanými dětmi a studenty. Nezbývá než dodat, že uzávěrka jarního čísla je 1. 5. 2013.
Všem čtenářům přeji do nového roku hodně inspirace, tvořivosti a radosti.
Šárka Portešová